Defining general conservation principles for primary schools of Rum Minority in Istanbul
İstanbul'daki Rum Azınlığı ilkokulları için koruma prensiplerinin tanımlanması
- Tez No: 313760
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tezde, İstanbul'daki Rum İlkokulları üzerinde bir çalışma yapılıp, bu çalışmadan elde edilen verilerle birlikte bu okullara yönelik genel koruma prensiplerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Rum Azınlığı İstanbul'da social ve kültürel hayatta önemli yer edinmiştir ve 19. Yüzyıl'da finansal güçleriyle birliikte şehir içerisindeki etkileri daha da artmıştır. Rum Azınlığının okullarının sayılarındaki artış da bu dönemde olmuştur. Bu dönemde ve sonrasında inşa edilmiş olan Rum Azınlığı okulları bir azınlık frubunun önemli kamu yapıları olarak inşa edilmişlerdir ve önemli miktarda özgünlük, teknik-artistik, sosyo-kültürel ve ekonomik değer taşımaktadır.İstanbul'daki Rum Azınlığı İlkokulları İstanbul'daki ve Türkiye'deki kültürel çeşitlilğin en önemli örnekleri arasındadır. Bu kültür yapılarını korurken, değer, problem ve potansiyellerinin değerlendirilmesi çok önemlidir. Koruma çalışmalarına ek olarak, yorumlama ve sunumun da bu yapuların kente yeniden kazandırılmasında önemli aşamalar oldukları unutulmamalıdır. Bu tez, bu okulların özellikleri ve mevcut durumlarının blegelenmesi; değer, sorun ve potansiyellerinin tespiti; ve korunmalarına yönelik genel prensiplerin tanımlanmasına yönelik bir çabanın ürünüdür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to make a study on Primary Schools of Rum Minority in Istanbul, and in light of this study, to define general principles for conservation studies on these schools. Rum Minority had an important part in social and cultural life in Istanbul and in late 19th Century, their impact in the city increased with their financial power, especially in Beyoğlu. Increase in number of schools they built also occurred in the same timeline. Schools built in and after this term by Rum Minority were built as important public buildings of a minority group and possess strong authenticity, technical-artistic, socio-cultural and economical values. In order to decide which values, problems and potentials these buildings bear, a site survey study is done for this thesis.Primary Schools of Rum Minority in Istanbul are among strongest solid evidences of cultural diversity in Istanbul, and Turkey. While conserving these cultural assets, considering all their values, problems, and potentialities is vital. In addition to conservation studies, interpretation and presentation are also necessary steps for reintegration of these buildings to the city. This thesis performs as an effort made to document features and current state of these schools, decide their value, problems, and potentials; and defining general conservation principles for them.