Conservation and transformation of railway areas: Iskenderun terminus area
Demiryolu alanlarının korunması ve dönüşümü: İskenderun istasyon alanı
- Tez No: 313770
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tezin amacı demiryolu mirasının korunma ve dönüşüm problemlerini anlamak ve İskenderun istasyon alanı için korunma ve dönüşüm prensipleri hazırlamaktır. İlk aşamada demiryolu alanlarının tarihsel gelişimi ve korunmasında günümüz durumu anlaşılmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak, bu çalışmada demiryolu alanlarının dönüşümünün teorik ve tarihsel çerçevesi uluslararası belgeler ve tüzüklerle ışığında geliştirilmiştir. Türkiye'den ve Avrupa'dan örneklerle ülkelerin demiryolu sistemleri ve dönüşüm yaklaşımları analiz edilmiştir. İskenderun İstasyon alanı için koruma ve dönüşüm prensipleri belirlemek için istasyon alanının İskenderun limanıyla doğrudan ilişkisi göz önünde bulundurularak geniş bir sınırı olan liman alanı da çalışma alanına dahil edilmiştir ve detaylı çalışmanın parçası olmuştur. Bu çalışma için, esas kaygı farklı ölçeklerde güçlü prensipler oluşturmak olmuştur. Türkiye'deki her dönüşüm projesine yol göstermek önemli bulunmuştur. Köklü çözümler için, düzenlemeler dönüşüm stratejileri ve demiryolu politikalarının başlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the conservation and transformation problems of railway heritage and to prepare a conservation and transformation principles for Iskenderun railway area. Primarily, it is tried to understand the historical process and the current situation of conservation of railway areas. In addition, in this study theoretical and historical framework of transformation of railway areas is developed in the light of international charters and documents. Transformation examples from Turkey and Europe were searched with analyzing the railway system and transformation approaches of the countries. In order to prepare a conservation and transformation principles for Iskenderun terminus area, considering the direct relation of the railway site with the port site, a wide border including the port for the study area is chosen and a detailed analyzes were done for whole area. For this study, the major concern is establishing strong principles in different scales. It is important to guide each conservation and transformation projects in Turkey. For rooted solutions, regulations have to start in the transformation strategies and railway policy.