Instream flow methodologies: Hydrological environmental flow assessment in Pazarsuyu river
Nehiriçi akım metodolojileri: Pazarsuyu nehrinde hidrolojik çevresel akış değerlendirmesi
- Tez No: 313809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURUNNİSA USUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'de hidroelektrik enerji, şehirleşme ve sanayileşme ile artan enerji ihtiyacına en çevre dostu ve sürdürülebilir çözüm olarak görülmüştür. Ancak, özellikle bir nehirde sayıca çok fazla olduğunda ve nehir suyunun neredeyse tamamının kullanıldığı durumlarda hidroelektriğin de çevreye etkileri vardır. Çevresel akış (can suyu) yeni bir terim olarak Türkiye'de hidroelektrik projelerinin yoğunluğunun artmasıyla basında popüler olmuştur. Çevresel akış, nehir sağlığının korunması, başka bir deyişle, fizikokimyasal kalite standartları, yerüstü ve yeraltı suları, jeomorfolojik hareketlilik, sosyal, ekonomik, kültürel ve peyzaj değerlerinin içinde bulunduğu nehir bileşenlerini dengede tutmak için gerekli olan akım miktarıdır. Bu çalışmada, Pazarsuyu Nehri örnek alınarak, Türkiye için hidrolojik (masaüstü) çevresel akış değerlendirme metotları kullanılmasıyla bir analiz hazırlanmış ve devlet tarafından yapılan uygulamalarla karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak, yeterli olmayan çevresel akış değerlendirme uygulamalarına değinilmiş ve Türkiye'de halkın küçük hidroelektrik santralleri gelişiminden kaynaklanan endişeleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey with increasing energy demand by industrialization and urbanization,hydropower seemed to be the most environmental friendly and sustainable solution for the problem. However, hydropower has also environmental effects especially when hydropower projects are numerous on a single river, and they use almost entire water in the river. Environmental flow as a new term became popular in media with increased density of small hydropower projects in Turkey. It is the required flow in the part of diversion for Run-off River type of hydropower plant in order to protect health of the river; in other words, to balance components of the river, including physico-chemical quality standards, surface and groundwater, geomorphological dynamics, social, economic, cultural and landscape values. In this study, an analysis utilizing hydrological(desktop) environmental flow assessment methods is prepared for Turkey, focusing on the Pazarsuyu Basin as a case study, and the results are compared with the applications done by the Governmental Institutions. Moreover, insufficient applications with regard to environmental flow assessment are given and reasons for public concerns are pointed out due to small hydropower development in Turkey.