Planning considerations of tall buildings: Service core configuration and typologies
Yüksek binaların planlama kriterleri: Servis çekirdeği kurulumu ve sınıflandırılması
- Tez No: 313810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HALİS GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yüksek binalar, zamanla gökdelen olarak nitelendirilmekle birlikte, büyük şehirlerin gelişiminde neredeyse vazgeçilmez bir rol almışlardır. İlk gökdelen olarak kabul edilen Home Insurance Binası'nın inşasından bu yana süregelen daha yükseğe ulaşma tutkusuyla birlikte en yüksek bina inşa etme yarışı başlamıştır. Günümüzde ise, bina yüksekliğinin ve kapasitenin artmasıyla birlikte etkin bir servis çekirdeği tasarımı ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Esas olarak, kullanıcıların dolaşım hacminin artmasının, servis çekirdeğinin boyutu ve kapasitesi üzerinde olumsuz bir etki yarattığı gerçeği göz önüne alındığında, böyle bir gereksinim ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, yüksek bina tasarımındaki planlama kriterlerinde önemli rol oynayan servis çekirdeklerinin özelliklerini ve mimari, yapısal ve sürdürülebilirlik tasarımlarındaki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, servis çekirdeklerinin mimari tasarımda konumlandırılmaları esasına gore bir sınıflandırılma önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In general, tall buildings, some of which are termed as ?skyscrapers?, are among the typical and almost unavoidable features of the metropolitan cities. There is a competititive race of constructing higher and higher buildings since the birth of the infamous Home Insurance Building in Chicago which is still considered to be the pioneer of the modern tall buildings. Recently, an efficient service core design is strongly needed and inquired with the increase in height and capacity of tall buildings. Such needs and demands are primarily due to the circulation volume of occupants since height has an adverse effect on the size and capacity of the service core. This thesis investigates the features of service cores that play an important role in the planning considerations of tall building design, and their effect on architectural, structural and sustainable design. Within this context, a classification of service cores based on their location in architectural design is proposed.