Prediction of noise transmission in a submerged structure by statistical energy analysis
Su altı yapılarında istatistiksel enerji analiz yöntemi ile gürültü tahmini
  1. Tez No: 313808
  2. Yazar: BAHAR CAVCAR YAYLADERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir su altı yapısının titreşim ve gürültü seviyelerini elde etmek için kullanılan bir ses iletim modeli geliştirmektir. Bir denizaltının gövdesinden kaynaklı mekanik titreşimler ve denizaltı üzerinde türbülanslı sınır katmanından dolayı oluşan uyarmadan iletilen gürültü incelenmiştir. Su altı yapısının bölmeleri, son muhafazaları, halka güçlendiricileri ve su altı yapısında çevreleyen ortamın etkileşimi nedeniyle oluşan sıvı efektleri dahil olmak üzere denizaltı gövdesinin basitleştirilmiş bir fiziksel modeli çalışmada sunulmuştur. Analiz, enerji yaklaşımlı metot kullanılarak yapılmıştır çünkü ilgili frekans aralığında su altı gövdesinin yapısal modları geniş bir aralıkta karakterize edilebilir ve sonlu elemanlar ve sınır elemanlar yöntemleri gibi deterministik analiz yöntemleri düşük frekanslı problemleri çözmekle sınırlıdır. Bu sebeple, İstatistik Enerji Analizi (İEA) sualtı yapısının gövdesi aracılığıyla yayılan titreşimin iletimini tahmin etmek için uygulanmıştır. Uygulama, İEA alt sistemlerinin ve değişkenlerinin belirlenmesi ve her bir alt sistemin doğrudan uyarılmış alt sisteme enerji oranı seviyelerini tahmin etmek amacıyla güç dengesi denklemlerinin kullanımını içerir. İEA yöntemi uygulayarak, su altı gövde yapısı içindeki ses basıncı düzeyleri elde edilir. Askeri amaçlar düşünüldüğünde, denizaltı bölmelerinin ses seviyeleri denizaltının gizliliğini koruması yönünden önemlidir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a sound transmission model that can be used to predict the vibration and noise levels of a submerged vessel. The noise transmitted from the mechanical vibrations of the hull of a submarine and the turbulent boundary layer excitation on the submarine are investigated. A simplified physical model of the submarine hull including the effects of bulkheads, end enclosures, ring stiffeners and fluid loading due to the interaction of the surrounding medium is presented in the study. An energy approach, i.e., Statistical Energy Analysis (SEA) is used for the analysis because the characterization of the hull of the structure can be done by a very large number of modes over the frequency range of interest and the deterministic analysis methods such as finite element and boundary element methods are limited to low frequency problems. The application consists of the determination of SEA subsystems and the parameters and the utilization of power balance equations to estimate the energy ratio levels of each subsystem to the directly excited subsystem. Through the implementation of SEA method, the sound pressure levels of the hull of the structure are obtained. In terms of military purposes, the sound levels of the submarine compartments are vital in the aspects of the preserving of submarine stealth.