Aerodynamic parameter estimation of a missile in closed loop control and validation with flight data
Kapalı döngü kontrolünde bir füzenin aerodinamik parametre tahmini ve uçuş verisiyle geçerleme
  1. Tez No: 313811
  2. Yazar: GÜNEŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hava araçlarında, kapalı döngü sistem verilerinden aerodinamik parametre tahmini kontrol ve kararlılık sistemlerinin kullanılmasıyla ortaya çıkmış bir araştırma alanıdır. Bu tezde ayrık kanatçık komutları kullanılarak kapalı döngü kontrolünde, havadan karaya bir füze sistemin aerodinamik parametrelerinin tahminini incelenmiştir. Çalışma kapsamında ayrık kanatçık komutları için sistematik bir tasarım yöntemi önerilmiştir. Kullanılan ayrık kanatçık komutlarının sisteme olan bozucu etkisi incelenmiştir. Aerodinamik parametrelerin tahmini için sıradan en küçük karaler yöntemi ve karmaşık doğrusal regresyon olmak üzere iki farklı tahmin yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar birbirleriyle ve aerodinamik veritabanı ile karşılaştırılmıştır. Tez kapsamında kullanılan yöntemler gerçek bir sisteme uygulanarak bu çalışmaların gerçek hayata doğrudan uygulanabilirliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aerodynamic parameter estimation from closed loop data has been developed as another research area since control and stability augmentation systems have been mandatory for aircrafts. This thesis focuses on aerodynamic parameter estimation of an air to ground missile from closed loop data using separate surface excitations. A design procedure is proposed for designing separate surface excitations. The effect of excitations signals to the system is also analyzed by examining autopilot disturbance rejection performance. Aerodynamic parameters are estimated using two different estimation techniques which are ordinary least squares and complex linear regression. The results are compared with each other and with the aerodynamic database. An application of the studied techniques to a real system is also given to validate that they are directly applicable to real life.