Dynamic approach to wind sensitive optimum cruise phase planning
Rüzgar hassas optimal seyir fazı uçuş planlamasına dinamik yaklaşım
- Tez No: 313812
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KAYALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir Uçuş Yönetim Sistemi (UYS) 4 boyutlu uçuş planlaması gerçekleştirmektedir; Yatay Planlama (Uçuş Kontrol Noktalarının enlem ve boylamlarının hesaplanması), Dikey Planlama (Uçuş Kontrol Noktalarının yüksekliklerinin hesaplanması) ve Zaman Planlaması (Uçuş Kontrol Noktalarına tahmini varış zamanı). 4 boyutlu uçuş planlamasının doğru ve hassas olarak yapılması ve sonrasında uçağın rotayı belirli yatay, dikey ve zaman hassasiyet sınırları içinde takip etmesinde pilotu yönlendirmesi UYS'nin kısa bir özetidir. Planlanan girdi değerleri ile gerçekleşen değerler arasındaki en ufak bir sapma, özellikle acil durumlarda (motorlardan birinin yanması vb.), uçağın plandan sapmasına mevcut durumu göz önüne alacak şekilde yeniden planlama yapılmasını gerekli kılar. Acil durumlarda, özellikle Okyanus Uçuşlarında (seyir süresi 5 saatten fazla olan uçuşlar ?Okyanus Uçuşu? olarak adlandırılmaktadır) Optimal Seyir Fazı Uçuş Rota Planlaması hayati bir öneme sahiptir. Havacılık alanında, özellikle rüzgar şiddeti ve yönünün yer hızını doğrudan etkilemesi sebebiyle, ?optimal? ?en kısa yol? anlamına gelmemektedir. Mevcut tez kapsamında, optimal uçuş rota planlaması yapan dinamik programlama mantığına dayalı bir algoritma tasarlanacak ve gerçekleştirilecektir. Uçuş planlamasına yönelik alan bilgisi ile uygulanacak en iyileme çözüm teknikleri arasındaki boşluğu uçak rota planlaması varlıkbilim çalışmasından yararlanılarak doldurulacaktır. Geliştirilecek olan algoritma, uçağa özel performans özelliklerinin izole bir paket olarak ele alınması sayesinde, tüm uçaklara uygulanacak özellikte olmakla birlikte sonuçlar C-130 uçağı özelinde elde edilecek ve değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
A Flight Management System (FMS) performs 4 Dimensional flight planning; Lateral Planning (Calculation of the latitude and longitudes of waypoints), Vertical Planning (Calculation of the altitudes of waypoints) and Temporal Planning (Calculation of Estimated Time of Arrival). Correct and accurate calculation of 4D flight path and then guiding the pilot/airplane to track the route in specified accuracy limits in terms of lateral (i.e Required Navigational Performance - RNP), vertical (Reduced Vertical Seperation Minima - RVSM), and time (Required Time of Arrival - RTA) is what FMS performs in brief. Any deviation of planned input values versus actual input values, especially during the emergency cases (i.e burning out one of engines etc.), causes the aircraft to deviate the plan and requires replanning now taking into consideration the current situation. In emergency situations especially in Oceaning Flights (flights whose cruise phase lasts more than 5 hour is called as ?Oceaning Flights?) Optimum Cruise Phase Flight Route Planning plays a vital role. In avionics domain ?Optimum? does not mean ?shortest path? mainly due to the effect of weather data as wind speed and direction directly affects the ground speed. In the scope of the current thesis, an algorithm employing dynamic programming paradigms will be designed and implemented to find the optimum flight route planning. A top down approach by making use of aircraft route planning ontology will be implemented to fill the gap between the flight plan specific domain knowledge and optimization techniques employed. Whereas the algorithm will be generic by encapsulating the aircraft?s performance characteristics; it will be evaluated on C-130 aircraft.