Stage boundaries in the mississipian of Taurides based on conodont data: Statistical analysis taxonomy and biostratigraphy
Konodontlar ile Toroslarda mississıpiyen kat sınırları : İstatistiksel analiz, taksonomy ve biyostratigrafi
- Tez No: 313836
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER, PROF. DR. SEVİNÇ ÖZKAN ALTINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Konodontlar Karbonifer'e ait kat sınırlarının tanımlanmasında ve belirlenmesinde önemli bir rol oynamakta ve genellikle Alt Karbonifer (Missisipiyen) Kat sınırlarında belirleyici olarak kullanılmaktadır. Orta ve Doğu Toroslarda çalışılan istifler Karbonifer zamanında genellikle sığ denizel ortamlarda çökelmiştir ve az sayıda ve çeşitlilikte konodont faunası içermektedir. Çalışılan kesitlerde (AS; AAO; BSE ve HB) 10 konodont cinsine ait 24 tür belirlenmiştir. Bu türlerin kesitlerde ilk ortaya çıkış ve yok oluşlarına göre, Alt Karbonifer istiflerinde yedi biyozon belirlenmiştir; (1) Polygnathus inornatus Zonu (Hastariyen-Alt Turneziyen); (2) Gnathodus cuneiformis - Polygnathus communis communis Zonu (İvoriyen-Üst Turneziyen); (3) Polygnathus mehli mehli Zonu (İvoriyen-Üst Turneziyen); (4) Gnathodus girtyi girtyi Zonu (Brigantiyen-Üst Vizeyen); (5) Gnathodus girtyi simplex Zonu (Pendeliyen-Alt Serpukhoviyen); (6) Rhachistognathus muricatus Zone (Zapaltyubinski-Üst Serpukhoviyen) ve (7) Declinognathodus inaequalis - Declinognathodus noduliferus Zonu (Bogdanovski-Alt Başkiriyen). Elde edilen konodont topluluklarına dayanılarak, Vizeyen ? Serpukhoviyen sınırı Gnathodus girtyi simplex türünün, orta Karbonifer sınırı ise Başkiriyen'in tabanı için indeks olan Declinognathodus inaequalis türünün ilk ortaya çıkışı ile belirlenmiştir. Mikrofasiyes çalışmaları sonucunda, konodont elementlerinin çoğunlukla krinoidal biyoklastik istiftaşı-tanetaşı, krinoidal istiftaşı-tanetaşı, sarılımlı biyoklastik tanetaşı, intraklastik tanetaşı and spikülitik istiftaşı fasiyeslerinden elde edildiği ortaya konulmuş ve krinoid bolluğunun konodont varlığı için önemli bir gösterge olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, biyostratigrafik olarak önemli olan Gnathodus cinsinin literatür verileri kullanılarak uygulanan geometrik morphometrik analizleri sayısal sınıflandırmanın önemini vurgulamış ve bu cins için bir taksonomik revizyonun gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Conodonts are important biostratigraphic tools for the delineation and calibration of the geochronological boundaries within the Carboniferous and used generally as stage-boundary markers for the Lower Carboniferous (Mississippian). The studied successions in the Central and Eastern Taurides were mainly deposited in a shallow marine environment during the Carboniferous time and they comprise less abundant and diversified conodont fauna. The conodont fauna represented by twenty-four species belonging to ten genera have been described from the studied sections (AS; AAO; BSE and HB) in the Taurides (Turkey). Regarding the first occurrences and last occurrences of biostratigraphically significant species within these sections, the following zones have been established across the Lower Carboniferous successions: (1) Polygnathus inornatus Zone (Hastarian-Lower Tournaisian); (2) Gnathodus cuneiformis ? Polygnathus communis communis Zone (Ivorian-Upper Tournaisian); (3) Polygnathus mehli mehli Zone (Ivorian-Upper Tournaisian); (4) Gnathodus girtyi girtyi Zone (Brigantian-Upper Visean); (5) Gnathodus girtyi simplex Zone (Pendelian-Lower Serpukhovian); (6) Rhachistognathus muricatus Zone (Zapaltyubinsky-Upper Serpukhovian) and (7) Declinognathodus inaequalis - Declinognathodus noduliferus Zone (Bogdanovsky-Lower Bashkirian). Based on the recovered conodont assemblages, Visean - Serpukhovian boundary has been recognized by the first occurrence of Gnathodus girtyi simplex and the Mid-Carboniferous boundary is delineated by the first occurrence of Declinognathodus inaequalis, which is an index taxon for the basal part of the Bashkirian. Based on the microfacies studies it can be concluded that conodont elements essentially obtained from the crinoidal bioclastic packstone-grainstone, crinoidal packstone-grainstone, coated bioclastic grainstone, intraclastic grainstone and spiculite packstone facies in the studied sections. It can be concluded that that the occurrence of abundant crinoids are indicative criteria for the presence of conodonts. Additionally, geometric morphometric analyses of biostratigraphically important genus, Gnathodus, on the basis of data available in the literature emphasize the importance of numerical taxonomy and reveal that taxonomic revision of this genus is needed.