Dolaşımlı akışkan yatak deney sisteminin kurulması ve akışkanlaşma davranışının incelenmesi
Construction of a circulating fluidized bed test system and investigation of fluidization behaviour
  1. Tez No: 8652
  2. Yazar: TANJU ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Akışkanlaşma süreci, yanma, kurutma, gazlaştırma, ayrıştırma vb. birçok teknolojik ve endüstriyel süreçlerin enerji-işletme eko nomisi ve çevresel etki yönünden en uygun biçimde gerçekleştirilme si için üzerinde durulması gereken fiziksel bir olaydır. Özellikle düşük kalite linyitlerin temiz ve verimli yakılmasında dolaşımlı akışkan yatak uygulaması çok güncel bir konudur. Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Isıl-Güç Laboratuvarında bulunan a raştırma ve geliştirmeye yönelik 50 kW güçteki dolaşımlı akışkan yatak yakma sisteminin akışkanlaşma özelliğinin gözlenebilir biçim de incelenmesi ve en uygun akışkanlaşma özelliğinin belirlenmesi i çin bir soğuk akışkan yatak deney sistemi kurulması gerekmiştir. Bu çalışmada bir dolaşımlı akışkan yatak deney sistemi kurula rak akışkan yatak hidrodinamik yapısı ve akışkanlaşma davranışı in celenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar ile literatürde verilmiş olan matematik modeller arasında karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca olayın fiziksel olarak nasıl gerçekleştiği gözlenmiş ve özellikle önemli sistem parametreleri olan minimum akışkanlaşma hızı, termi nal hız, basınç düşüşü, minimum akışkanlaşma yatak yüksekliği ve boş luk oranı üzerinde durulmuştur. Ayrıca akışkan yatakta katı tanecik lerin taşınım özellikleri de deneysel olarak incelenmiştir. Elde edi len sonuçlarla karakteristik akışkanlaşma eğrisi oluşturulmuş ve ile rideki çalışmalara yönelik biçimde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fluidization in some industrial processes such as combustion, drying, gasification, separation, fuel up-grading etc. is an important phenomenon which has to be investigates from the economical, operational and environmental control points of wiew. Especially, the application of circulating type fluidized bed combustion systems for the efficient and clean combustion of low grade fuels is a very interesting research area for the time being. In the heat-power laboratories of the Mechanical Engineering Department, Faculty of Engineering and Architecture, of Gazi Universitey, a research oriented cold circulating type fluidized bey system, which corresponds to the existing 50 kW, hot system in the same laboratories, is designed and constructed for the experimental investigation of the hydrodynamic behaviour of the circulating bed for different bed materials and operational conditions. In this work, using the designed and constructed system, on experimental and theoretical analysis of the fluidization characteristics of circulating bed has been made. In addition, the transport properties of solid particles in the fluidzed bed has been investigated. The experimental and the theoretical results have been compared and discussed.