Buckling, postbuckling and progressive failure analyses of composite laminated plates under compressive loading
Basma yüklemesi altındaki tabakalı kompozit plakaların burkulma, burkulma sonrası ve ileryen kırılma analizleri
  1. Tez No: 313860
  2. Yazar: ÖMER NAMDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde basma yüklemesi altındaki tabakalı kompozit plakalaların nümerik analizlerve deneyler yardımıyla burkulma, burkulma sonrası davranışları ve kırılmakarakteristiklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Sonlu eleman analizlerinde,özdeğer çıkarma yöntemi kritik burkulma yüklerini belirlemek için, doğrusalolmayan Riks ve Newton-Raphson yöntemleri burkulma sonrası davranışları vekırılma başlangıcı yüklerini elde etmek için kullanılmışlardır. Geometrik kusurgenliğinin burkulma ve burkulma sonrası davranışlara olan etkisi değerlendirilmiştir.Burkulma yükü, burkulma sonrası yük-deplasman ilişkisi, düzlem dışı deplasmanlar,plakaların boyuna kısalmaları sayısal olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak, dokumakumaş ve tek yönlü tabakalardan yapılmış farklı iki lamina için burkulma, burkulmasonrası davranış ve yapısal kırılmanın tespit edildiği deneysel bulgular sayısalsonuçlarla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar burkulma yükü ve burkulma sonrasıalan için elde edilen sayısal ve deneysel sonuçlar arasında iyi bir uyum olduğunugöstermektedir. Ancak, tek yönlü tabakalardan yapılmış laminalar iyi uyumgösterirken dokuma kumaştan yapılmış laminaların kırılmasında sayısal ve deneyselsonuçlar arasında 15 % - 22 % farklılıklar öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate buckling, post-buckling behaviors and failurecharacteristics of composite laminated plates under compressive loading with thehelp of finite element method and experiments. In the finite element analyses, eigenvalue extraction method is used to determine the critical buckling loads and nonlinearRiks and Newton-Raphson methods are employed to obtain post-bucklingbehaviors and failure loads. The effects of geometric imperfection amplitude onbuckling and post-buckling are discussed. Buckling load, post buckling loaddisplacementrelations, out of plane displacements and end shortening of the platesare determined numerically. Furthermore, the numerical results are compared withexperimental findings for two different laminates made of woven fabric and unidirectionaltapes where buckling, post-buckling behavior and structural failure oflaminated plates were determined. The comparisons show that there is a goodagreement between numerical and experimental results obtained for buckling loadand post-buckling range. However, 15 % - 22 % differences are predicted betweenthe experimental and numerical results for failure of laminates made of woven fabricwhereas the laminates with uni-directional tapes show good agreement.