Design & implementation of a scanning platform for mobile robotics
Mobil robotlar için tarama platformunun tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 313861
  2. Yazar: GÖKHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUĞRA KOKU, YRD. DOÇ. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Navigasyon için çevre hakkında bilgi sahibi olmak çok büyük bir avantajdır. Doğru tepki verebilmek için çevre hakkında edilen bilgi mümkün olduğunca görevlendirme sırasında olmalıdır. Robotlar kirli ortamlarda, tehlikeye yerlerde veya tamamen güvenli yerlerde farklı görevler için kullanılmaktadırlar. Robot kullanımı için, çevre tarama yetenekleri günümüzde oldukça sınırlıdır. Tarama sistemleri sınırlamalara bağlı kalarak, ortamı belirli bir düzeyde tarar ve uygun yazılım ile şekillendir. Bazı durumlarda, bu tarama kabiliyeti düzgün bir reaksiyon için yeterli değildir.Bu tez, ihtiyaçları göz önüne alarak, mobil robotlar için bir tarama platformunun tasarım ve uygulamasını başarılı bir şekilde göstermektedir. Bir lazer mesafe ölçücü ile kompakt tasarımlı tarama platformu maksimum görüş açısı ile yüksek çözünürlükte hızlı haritalama için ele alınacaktır.Bu tasarım ile lazer mesafe ölçücü z-ekseninde dönerek birinci boyutu sağlayacak, lazer mesafe bulucu ise sistemin ikinci boyutu için mesafe ölçümü yapacaktır. Ayrıca, mesafe bulucu lazer ışığını mesafe ölçüm ekseni ve dönen z-ekseninden farklı olarak başka bir eksende döndürmektedir. Bu şekilde, tarama sistemi, üç boyutlu bir tarama yeteneğine sahip olacaktır. Bu tasarım, üç boyutlu olarak tarama platformuna, sürekli tarama kabiliyeti sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
It is a great advantage of gaining knowledge about the environment for navigation. The environment should be measured during the employment as exactly as possible, in order to be able to react correctly. Robots are being used for different tasks at contaminated environments, places in danger or completely safe places. For robotic use, scanning capabilities of the environment are limited at the present. Adhering to the limitations of the scanning systems, the environment is scanned at a particular level and charted with appropriate software. In some cases, this scanning capability is not enough to react correctly.Taking these needs into consideration, this thesis successfully demonstrates the design and implementation of a scanning platform for mobile robotics. A scanning platform with a laser rangefinder scanner will be addressed in a compact design with maximum field of view for quickly mapping and high resolution.With this design, the scanning system will be provided by rotating laser rangefinder at z-axis in one dimension. Laser rangefinder will also measure the distance as the second dimension of the system. Also it rotates the laser beam at another axis which is different from the measuring distance axis and rotary z-axis. In this way, the scanning system will have the three-dimensional scanning ability. This design allows the scanning platform, continuous scanning capability at three dimensional.