Design of a skid-steer loader
Mini yükleyici tasarımı
  1. Tez No: 313859
  2. Yazar: TUĞÇE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mini yükleyici, nokta dönüşü yapabilmesi sebebiyle manevra kabiliyeti yüksek olan ve bu sebeple dar alanlarda oldukça fazla tercih edilen bir iş makinesidir. Bu tez çalışmasının amacı, mini yükleyicideki yükleyici kolun tasarımının yapılmasıdır. Öncelikle, yükleyici kol tasarım parametrelerinin belirlenebilmesi için mekanizma sentezi yapılacaktır. Tasarım sürecinde genetik algoritmadan faydalanılacaktır. Bu sırada, uygulanacak yükler göz önünde bulundurularak hidrolik silindir seçimi ve sistemde kullanılacak olan çalışma basıncı seçimi yapılacaktır. Kol üzerindeki bütün mafsal noktalarının konumlandırılmasının ardından, yükleyici kol 3 boyutlu olarak modellenecektir. Daha sonra, tasarlanmış olan yükleyici kolun sonlu elemanlar analizi yapılacaktır. En son olarak da analizde çıkan sonuçlara göre mevcut modelde iyileştirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Skid-steer loaders are also called mini loaders. Skid-steer loaders are capable of zero turning radiuses, which make them extremely maneuverable and suitable for confined spaces. The aim of this thesis study is to design the loader mechanism for skid-steer loaders. Primarily, the loader mechanism synthesis will be performed to determine the basic link dimensions for the mechanism of the loader. Genetic algorithm will be used in the design process. Besides, the hydraulic cylinders dimensions and working pressure of the loader mechanism will be chosen according to the forces that will be applied. After the link dimensions of the loader are determined, 3D modeling of the loader mechanism will be performed. Afterwards, the finite element analysis of the system will be carried out. Finally, improvements will be made on the model according to the results of the analysis.