Prediction of non-darcy flow effects on fluid flow through porous media based on field data
Saha verileri temelinde gözenekli ortamda darcy-dışı akış etkilerinin saptanması
- Tez No: 313862
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezin amacı gaz viskozitesini, gaz sapma faktörünü ve gaz yoğunluğunu değişkenler olarak ele alıp Darcy-dışı akış etkilerini saha verileri temelinde incelemektir. Bunu başarabilmek için literatürden ve saha verilerinden farklı korelasyonlar, Sawyer-Brown Metoduna ilave edilmiş ve katkı sağlanmıştır. Seçilen gaz sahasının üretim tarihçesi bir nümerik simülatöre girilmiştir. Darcy-dışı akış etkilerini nicel olarak bulabilmek için, Darcy-dışı akış korelasyonlarına ilave olarak Darcy akış koşulları da her senaryo için simüle edilmiştir. Gaz viskozitesini, gaz sapma faktörünü ve gaz yoğunluğunu değişken olarak kullanabilmek için Sawyer-Brown Metoduna farklı korelasyonlar eklenerek simülasyondan elde edilen sonuçlar çözümlenmiştir. Gözenekli ortamda akışkanların doğrusal olmayan akış davranışlarını daha iyi anlayabilmek için Darcy-dışı akış üzerine mühendislik ve bilimsel araştırmalar halen devam etmektedir. Darcy Yasasından sapmalar gözenekli ortamda gözeneklilik ve geçirgenlik anizotropisi, değişken fazlarda akışkanların çok fazlı akışı, basınç düşümü büyüklüğüne bağlı olarak akışkanların faz değiştirmesi, ve gözenekli ortamda yüksek hızlı akıştan ötürü akış rejiminin değişmesi şeklinde sınıflanabilir. Bu doktora tezinde Darcy akışı davranışından sapmalara neden olan faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to investigate the non-Darcy flow effects on field base data by considering gas viscosity, gas deviation factor and gas density as variables. To achieve it, different correlations from the literature and field data have been combined to Sawyer-Brown Method, thus a contribution has been achieved. Production history of selected gas field has been implemented to a numerical simulator. To find out non-Darcy effects quantitatively, Darcy flow conditions have also been run in the simulator for each scenario in addition to non-Darcy flow correlation runs. Extracted data from simulation runs have been analyzed on the basis of Sawyer-Brown Method by introducing several correlations to consider gas viscosity, gas deviation factor and gas density as variables. Engineering and scientific research on non-Darcy flow is still being conducted in order for better understanding the nonlinear flow behavior of fluids through porous media. The deviations from Darcy?s Law are attributed to the occurrence of all or alternating combinations of factors that can be categorized as the anisotropy of porosity and permeability, multi-phase flow of fluids in varying phases, magnitude of pressure drop and the subsequent phase change in fluids, and the change in flow regime at elevated rates of flow in porous media. Throughout this dissertation, the factors causing deviations from Darcy flow behavior have been investigated.