Synthesis and characterization of novel ion sensor based on 2, 6-functionalized Bodipy structure
2,6- Fonksiyonlandirilmiş Bodipy yapisi temelli yeni iyon sensörünün sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 313885
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
BODIPY kimyasındaki son gelişmeler, BODIPY tabanlı yeni floresan kemosensörlerin sentezini mümkün kılmıştır. Bundan dolayı da son yıllarda yeni kemosensörlerin sentezi büyük ilgi görmektedir. Biz bu çalışmada bu kromoforun 2 ve 6 pozisyonlarını türevlendirdik ve farklı metal iyonlarının bağlanmasının BODIPY' nin absorbans ve emisyon spektrumlarını nasıl etkilediğini anlamaya çalıştık. Çevre ve biyolojik sistemlerde önemli olan Hg (II), Zn (II) ve Ca iyonları olmak üzere 3 metal iyonu kullandık. Bu metal iyonlarının BODIPY' ye bağlı bulunan azo taç eterine bağlanması absorbans ve emisyon spektrumlarında büyük değişikliğe neden oldu. Bu değişikliler ışıkla indüklenen elektron transferi (PET) ve molekül içi yük transferine (ICT) bağlı olarak gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
Latest developments in chemistry of BODIPY make available synthesis of novel BODIPY based fluorescent chemosensors. Therefore, the design of novel chemosensors is attracting great attention in recent years. In this study, we functionalized 2 and 6 positions of BODIPY choromophore to understand that binding of different metal ions how affect the absorption and emission spectrums of BODIPY. We used three metal ions which are important in environment and biological systems and these are Hg (II), Zn (II) and Ca ions. Binding of these metal ions to azo crown ether is which attached BODIPY caused large changes in absorption and emission spectrums according to photoinduced electron transfer (PET) and internal charge transfer (ICT) mechanism.