Basiret gazetesinde Mısır meselesi
The Egyptian issue in the newspaper Basiret
  1. Tez No: 313908
  2. Yazar: EDİP GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu çalışma oluşturulurken Basiret Gazetesi'nin 1870-1878 dönemine ait bütün sayıları tarandı. Mısır meselesiyle ilgili bütün haber ve yorum yazıları incelendi. Basiret Gazetesi'nde Osmanlı Devleti'ni bir dönem çok fazla uğraştıran ve olayların uluslararası boyuta taşınmasına neden olan Mısır meselesi ve Hıdivle ile ilgili oluşan bakış açısını göreceksiniz.XVIII. yüzyıla kadar Osmanlı topraklarında sıkıntı çekmeden yaşayan Rumlar Fransız İhtilali'nin yaydığı milliyetçilik akımının etkisiyle bağımsızlık mücadelesi başlattı. 1821 yılında Rumların Eflak ve Boğdan'da başlattıkları ayaklanmayı bastıran Osmanlı Devleti Mora'da aynı başarıyı gösteremedi.II. Mahmut Mora'da Rumlara karşı başarı sağlamak amacıyla Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali'den yardım istedi. Karşılığında Mora ve Girit valiliği verilecekti. İsyan Osmanlı Devleti'nin umduğu gibi sonuçlanmadı. Aynı şekilde Mehmet Ali Paşa'da istediklerini alamamıştı.Mehmet Ali Paşa Mora isyanının bastırılmasında yardımlarına karşılık Osmanlı Devleti'nden Suriye'yi istedi. Osmanlı'nın bunu kabul etmemesi üzerine 1831'de oğlu İbrahim Paşa komutasındaki bir orduyu Suriye üzerine gönderdi. Bu isyana tek başına karşı koyamayacağını anlayan Osmanlı Devleti Rusya'nın yardım tekliflerini kabul etmek zorunda kaldı. Rusya ile Hünkâr İskelesi Antlaşması imzalandı.Mısır meselesi, 15 Temmuz 1840 yılında toplanan Londra Konferansı ve 13 Temmuz 1841'de ilan edilen Mısır Valiliği İmtiyaz Fermanı ile çözümlendi. Mısır valiliği babadan oğula geçmek suretiyle Mehmet Ali Paşa'ya verildi. Osmanlı Devleti Mısır üzerindeki, etkisini kaybetti.
Özet (Çeviri)
While this study was carried out, all editions of the newspaper Basiret between 1870 and 1878 were scanned. All written news an comments on the Egyptian Issue were analyzed. In this newspaper, you will be able to see the viewpoint about the Egyptian Issue and Hıdiv which constituted trouble for the Ottoman State during that period and caused the events to gain an international dimension.The Greek who lived in Ottoman lands without having problems until the 18th century began to struggle for independance by the influence of the nationalist movement seperated as a result of the French Revolution. The Ottoman State which suppressed the rebellion started by the Greek in Wallachia and Moldavia in 1821 could not exhibit the same success in Morea.II.Mahmut asked for help from the governor of Egypt Kavalalı Mehmet Ali in order to to overcome the Greek in Morea. The governorship of Morea and Crete would be given in return.The rebellion did not end as the Ottoman State expected. For this reason, Mehmet Ali Pasha could not get what he wanted.Mehmet Ali Pasha demanded to get the administration of Syria in return for his help in the suppression of the Morean Rebellion.He assigned an army under the commandership of his son Ibrahim Pasha to Syria as Ottomans rejected his demand. Having realised that it would not be able to suppress that rebellion alone, the Ottoman State had to accept the offer of Russia for help. Hünkar İskelesi Agreement was made with Russia.The Egyptian Issue was solved with the London conference held on July 15,1840 and Egpyt Governorship İmtiyaz Edict declared on July 13,1841. Administration of the Governorship of Egypt was given to Mehmet Ali Pasha on the condition that the power would pass from the father to son. Hence, the Ottoman State lost its influence on Egypt.