Leyla Erbil'in romanlarının psikanalitik açıdan incelenmesi
An analysis of Leyla Erbil's novels from psychoanalytic perspective
  1. Tez No: 313921
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN YAVUZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çağdaş Türk Edebiyatı yazarları arasında yer alan Leylâ Erbil öyküde başarılı olduğu kadar roman türünde de adından söz ettirmektedir. Modernist yazarlar içinde sayılan Erbil, Türk romancılığına farklı bir bakış getiren yazarlardan biridir. Soyut düşünen yazar, bazı düşünürlerden de etkilenerek eserlerini kaleme alır. Leyla Erbil'in roman anlayışını etkileyecek etkenleri; Freud ve Marx'ın öğretileri, varoluşçuluk, gerçeküstücülük ve sınıflar arası düzen çatışması olarak sıralayabiliriz. Eserleri bunalımın, mevcut düzene karşı gelmenin izlerini taşır. Yazar toplumun bu aksak yönlerini romanlarındaki kişilere yükler, düşüncelerini bu kişiler üzerinden aktarır . Kişilerin bu hastalıklı halleri; yazarın temalarına, dil ve üslubuna, anlatım şekline yansır. Erbil' in eserlerinde kişilerin kendi kendilerini sorguladıkları görülür ve bu sorgulamada psikanalizin etkisi kendisini apaçık göstermektedir.Çalışmamızda öncelikle, psikanaliz kuramın tarifi, psikolojik kuramlar, psikanalitik yöntemin tarihsel gelişimi ve bu yöntemin edebiyatla ilişkisi ele alınmaktadır. Psiklojik kuramlar başlığında Sigmund Freud'un kuramı üzerinde detaylı bilgi verilir. Leylâ Erbil Freud'dan etkilenmesi sebebiyle, romanlar psikanalitik yöntem açısından incelenip, bu yöntemle ilgili detaylı bilgiler aktarılmaktadır. Birinci bölümde, Leylâ Erbil'in hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, Erbil'in romanları olan; Tuhaf Bir Kadın, Karanlığın Günü, Mektup Aşkları ve Cüce tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde ise Leylâ Erbil'in romanları psikanalitik yöntemle incelenmektedir. Bu bölüm; cinsellik, id, ego, süperego, anksiyete, oedipus ve elektra kompleksleri, rüya, aşk konularıyla ilgili olarak dokuz başlığa ayrılmaktadır. Bu başlıklar, kendi kuramlarıyla ilgili alt başlıklara bölünmekte ve romanlardaki örneklerin yoğunluğuna göre bir sıralamayla ele alınmaktadır. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmaktadır.Sonuç olarak Erbil, kişilerin ve toplumun yapısını, Freud'un psikanaliz kuramından etkilenerek, cesurca eserlerine yansıtan bir yazardır. Bu nedenle Freud'un psikanaliz kuramını benimsemiş ve eserlerine yansıtmış olan yazarın eserlerini psikanalitik yöntemle incelenmesi, büyük önem taşımaktadır. Görüşleri Eğitim Felsefesi tarafından kabul görmüş, çıktığı zaman ve günümüzde sıra dışı yöntemlere sahip olan Sigmund Freud'un izlerini Leylâ Erbil'in eserlerinde ortaya koymak edebiyat-psikanalizm ilişkisi açısından önemli bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
Maintaining a place among the Contemporary Turkish Literature writers, Leylâ Erbil has made a name in the field of fiction as well as having a success in short story telling. Regarded as modernist writer has written her works under the influence of some thinkers. From what the sense of the fiction of the is rooted can be expressed best in the doktorines of Marks and Freud, existentialism, surrelism and stabilitiy conflict between classes. Her Works bear the traces of melancholy and that of the opposition of the current system. The writer attributes these imperfect, qulitiesof the societyto her characters and speaks though the characters she has created. All these diseasedfeatures of her characters are skillfully reflected in the writer's thems, language and style. That the individuals question themselves are clearly depicted and the effects of psychoanalysm can clearly be observed in this interrogation.Our Works deal primarily with the definition of psychoanalytic theory, psychological theories, the historical development of psychoanalytic method and the relation between this theory and literature . the theory belonging to Sigmund Freud is discussed in a detailed way under the title of psychological theorem. As Leylâ Erbil is affected by Sigmund Freud to great extent, the novels are discussed by the use of psychanalitic method and a great deal of information is provided related to this method. İn the first part, the focus is mainly on Leylâ Erbil's life, her art and her works. İn the second part, her novels; A Strange Woman ( Tuhaf Bir Kadın), The Day of Darkness (Karanlığın Günü), Loves of Letters (Mektup Aşkları) and Dwarf (Cüce) are introduced. In the third part, her novels are studied by the use of psychoanalitic method. This part is divided into nine titles which are about sexulatiy; id, ego, superego, anxiety, oedipus and electra complex, dream and love themes. These new titles are also divided into subtitles related to their theorems and they are discussed in an arrangment depending on the intensensess of the examples in the novels. And in conclusion Part, a general evaluation is carried out.To conclude, Erbil is a writer who bravely reflects behaviours of in the vidual and society with the use psychoanalysis theory formulated by Sigmund Freud. Therefore; it is of much importance that the writer who adopted psychoanalytic theorem and reflected it in her Works, analysed her Works in the light of psychoanalitic method.It will be of much importance in terms of the relation between literature and psyhoanalysism to depict the Marks of Sigmund Freud whose views are accepted and highly valued by educational phylosophy and who with his unusual methods, has always impressed those in the field of science, in the Works Erbil.