İbn-i Rüşd'ün Bidayetü'l-Müctehid adlı eserinde Aile Hukuku ile ilgili değerlendirmeleri
Ibn Rushd (Averroes) Bidayah al-Mujtahid his assessment related to Family Law
- Tez No: 313970
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İbn Rüşd'ün Bidâyetü'l-müctehid adlı eserinde Aile Hukuku ile ilgili değerlendirmelerine yönelik yapılan bu çalışmada, İbn Rüşd'ün Hukuk düşüncesinin dayandığı temeller ve kullandığı deliller ve asıllar hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. İbn Rüşd, mezheb taassubluğu yapmadan ve belli bir mezhebe bağlı kalmadan görüşleri kendi hukuk düşüncesine göre değerlendirerek aralarından en doğru olanı bulmaya çalışmıştır. Bu değerlendirmeler sonucu kendi müctehidliginin geregi olarak bu görüşler içinden birini tercih etmiş ya da onlardan farklı olarak bir görüş belirtmiştir. İbn Rüşd, böylece ele aldığı konularda hem derli toplu bilgi edinmemize hem de müctehidlerin hüküm çıkarma yöntemleri hakkında fikir sahibi olmamıza imkan sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn Rushd (Averroes) Bidayah al-Mujtahid Wa Nihayah al-Muqtasid his assessment related to family law, Ibn Rushd's thought is based on legal foundations, and uses evidence and is intended to provide information on the originals. Ibn Rushd, without sect and in the opinion of its own legal opinion without being tied to a particular sect, by evaluating the right thing most of them tried to find. As a result of these assessments, as required by their opted for one of these opinions or expressed an opinion of them as different. Ibn Rushd, thus, the matters discussed and tidy and the mujtahid us learn about the methods of rule extraction has allowed us to be an idea