Obez hastalarında leptin geni (LEP) G-2548A ve leptin reseptör geni (LEPR) 668A>G (Q223R) polimorfizmlerinin araştırılması
An investigation of leptin (LEP) G-2548A, and leptin receptor (LEPR) 668A>G (Q223R) polymorphisms in obese patients
- Tez No: 344158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN RÜSTEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Obezite; genetik, çevre, yaşam biçimi gibi faktörler ve bu faktörlerin etkileşimleri sonucunda meydana gelir. Leptin (LEP) geninin ürünü olan leptin ve onun reseptörü (LEPR)'nün keşfi, enerji dengesi ve vücut ağırlığını düzenleyen mekanizmaları çok iyi anlamamızı sağladı. Yağ dokusundan hormon olarak salgılanan leptin, hipotalamusta spesifik reseptörünü aktive edip bağlanmasıyla enerji harcanmasını artırır ve besin alınımını azaltır. İnsanlarda LEP ve LEPR geni sırasıyla 7q31.3 ve 1p31 bölgelerinde lokalizedir. LEP ve LEPR genlerinin varyantları potansiyel olarak obezite, diyabet ve komplikasyonlarının patofizyolojisiyle ilişkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada Tokat bölgesine özgü bireylerde LEP G-2548A ve LEPR 668A>G (Q223R) gen polimorfizmlerinin obezite ile ilişkisinin olup olmadığını araştırdık. Çalışmamızda, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvurmuş yaşları 18-82 arasında değişen 112 obez birey çalışma grubuna alınmıştır. Herhangi bir hastalığı olmayan 105 birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, LEP geni G-2548A and LEPR geni 668A>G (Q223R) polimorfizmleri için genotip ve allel frekansları bakımından obez ve kontrol bireyler arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi (p>0.05). VKİ?35 kg/m2 ve VKİG (Q223R) polimorfizmlerinin birlikte obezite oluşumunda etkili olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Obesity is due to the combined effects of genetic, environment, lifestyle and the interactions of these factors. The discovery of leptin, the protein product of the leptin (LEP) gene, and its receptor (LEPR) has greatly advanced our understanding of the mechanisms regulating energy homeostasis and body weight. Leptin (LEP) is an adipocyte-derived hormone that acts to reduce food intake and increase energy expenditure by binding and activating its specific receptor in the hypothalamus. In humans, LEP and LEPR have been mapped to 7q31.3 and 1p31, respectively. The LEP and LEPR genes have been investigated in the search for gene variants potentially related to the pathophysiology of obesity, diabetes and its associated complication. In this study, we were investigated LEP gene G-2548A and LEPR gene 668A>G (Q223R) polymorphisms and its association with obesity in Tokat district particular subjects. In our study, 112 subjects with obese ages from 18 to 82, admitted to Gaziosmanpaşa University School of Medicine, Department of Internal Medicine, comprised with the control group. 105 healthy subjects were used the control group in the study. The obtained results showed that, there is no significant differences for allele and genotype distributions of LEP gene G-2548A and LEPR gene 668A>G (Q223R) polymorphisms between obese and control subjects (p>0.05). In the comparison between BMI?35 and BMIG (Q223R) polymorphisms may be effective on the obesity in Tokat district subjects.