Rüyaları başkalarına anlatma ile ilgili rivayetlerin değerlendirilmesi
An evaluation on the prophetic hadiths about telling the dreams to others
  1. Tez No: 313972
  2. Yazar: MURAT KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT TARTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Rüyaları başkalarına anlatma ile ilgili rivayetlerin değerlendirilmesi adlı tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde rüya ve hulm kavramlarını açıkladık. Yine bu bölümde rüyanın mahiyetini, bilgi kaynağı olması açısından hadis ve tasavvuf ilimleri çerçevesinde rüya hadisleri etrafında oluşan tartışmaları ele aldık.İkinci bölümde ise, rüyaları başkalarına anlatma ile ilgili hadislerin kaynaklarını gösterdik ve sened ağını oluşturduk. Sened metin tenkidi yapmak suretiyle rivayetlerin sıhhat değerlerini ortaya koyduk. İlim ve kültür tarihinde rüyaların başkalarına anlatılmasıyla ilgili hadislerin nasıl yorumlandığını ortaya koymak suretiyle hadisleri anlamaya çalıştık.Rüyalar üç kısımdır, birincisi, Allah'tan kaynaklanan sâlih, rüyalar, ikincisi, nefisten kaynaklanan ve gündelik hayatla ilgili olan biliçaltı dünyamıza ait rüyalar, üçüncüsü ise, şeytanın insanı aldatmak için ona gösterdiği rüyalardır.Allah'tan kaynaklanan rüyaların başkalarına anlatılması hususunda hadislerde tavsiye niteliği taşıyan ifadeler yer almaktadır. Buna göre rivayetlerde güzel rüyaların anlatılacağı kişiler şöyle sıralanmaktadır: sevilen insanlar, akıllı, bilgili ve faydalı görüşlere sahibi kişiler. Rivayetlerde, nefisten kaynaklanan ve gündelik hayatla yakından ilişkili olan rüyalar ve şeytandan kaynaklanan rüyaların kimseye anlatılmaması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled ?the evaluation on the prophetic hadiths about telling the dreams to others? consists of two main chapters. We explained the words of dream and nighmare in the first chapter. And also we considered the nature of dream and the discussion on about the prophetic reports about dreams in the science of hadith and sufism.And in the second section we mentioned the basic sources of the prophetic hadiths about telling the dreams to others and formed their chain of transmission web. We citicized the chain of transmisson of the prophetic reports and their texts. In the third chapter we considered the explanations in the past about the prophetic hadiths about telling the dreams to others.The dreams are three kinds, which are from God (called good dreams), ourself and the satan (called nightmare). In the prophetic hadiths on telling the dreams to others which we work as a thesis, there are some advisings to tell the dreams which are from God to the other people. To these reports the dreams must be telled to the liked, intelligent, well-informed and well-understanding people.