Arap edebiyat tarihi kitapları ve içerik sorunu
The books of history of Arabic literature and their?s content problem
  1. Tez No: 313975
  2. Yazar: CAHİT SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ŞİRİN ÇIKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Arap Edebiyatı Tarihi çalışmaları klasik dönemde, hicri II. yüzyıldan itibaren mevcut edebi faaliyetleri bir araya getirmeye başlamıştır. Bu dönemde edebiyat tarihçileri özellikle Arapların sözlü bir geleneğe sahip olmaları nedeniyle büyük gayretler sarf etmişlerdir. Klasik dönemde Arap şiiri, nesri, hitabeti, dil ve grameri hakkında birçok eser meydana getirilmiştir. Bu çalışmalar Arap edebi kültürünün yok olmasını önlemek ve sonraki nesillere aktarılmasında köprü görevini üstlenmiştir. Dolayısıyla bu döneme ait edebiyat tarihi eserleri herhangi bir tasnif ve gruplandırma yapmaksızın varolan çalışmaları kayıt altına alma çabaları öne çıkmaktadır.Modern dönemde Arap edebiyatı çalışmaları ise daha çok klasik dönemdeki çalışmaların yeniden ele alınıp tasnif ve dönemlendirmeleri üzerinde durmuşlardır. Tarihu'l-edebi'l-Arabi ismiyle yazılan eserlerin ortak özellikleri, günümüze kadar olan tarihi süreç içerisinde ortaya çıkan edebi eserleri dönemlendirerek ortaya koymak olmuştur. Bu eserlerden bazıları geçmişte yazılmış eserleri tespit edip günyüzüne çıkarmayı hedeflemişken; kimileri de dönemlendirme ile birlikte her döneme ait temel özellikleri ortaya koyma üzerinde yoğunlaşmışlardır. Hatta kimi edebiyat tarihi kitapları, sadece bir edebi faaliyeti ?örneğin cahiliye şiiri- konu edinmiştir.Biz de bu çalışmamızda klasik döneme ait edebi faaliyetlerin kayıt altına alınmasında önayak olan eserleri temel özellikleriyle ortaya koyduktan sonra bu konunun modern dönemde nasıl bir seyir izlediğini yine yazılan eserler bağlamında irdelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Historical studies in classical Arabic literature, began to assemble the literary activity II. century after hijrah. During this period, historians of literature spended great efforts because it?s oral tradition caracter. In the classical period, Arab poetry, prose, rhetoric, language and grammar of the many books were produced. These studies avoid the destruction of Arab literary culture, and acted as a bridge to transfer to future generations.Arabic literature in the modern period, focused on classification for studies are handled in classic period.İn this study, we writed books of the classic period of literary and searched how the books of modern period classificated classical period.