Muş Bulanık çevresi Karapapak ağzı
Muş?s Bulanık Karapapak dialect
- Tez No: 313989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSİ SEVİNÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma ile Muş Bulanık ve çevresindeki Terekemelere ulaşılmaya çalışdı. Bu yörede yaşayan Terekemelerden 40 farklı metin derlenmiştir. Bu metinler üzerinden hareketle ses bilgisi ve şekil bilgisi açısından incelemeler yapıldı.Terekemelerin ağız özellikleri yaşadıkları yörenin tarihi ve etnik yapısıyla yakından ilgili olduğu görüldü. Yörenin tarihi ve etnik yapısıyla ilgili olarak tezin giriş kısmında bilgi verildi.Tezin inceleme kısmında Terekeme Ağzı'nın yazı dilinden ayrılan özellikleri belirtildi. Ünlüler ve ünsüzler kendi içlerinde değerlendirildi. Ünlüler ve ünsüzlerde meydana gelen ses olayları incelendi. Daha sonra şekil yönünden değerlendirme yapıldı. Derlemenin daha iyi anlaşılması amacıyla sözlük oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In our study of Muş?s Bulanık Karapapak dialect; we have given some information about Muş?s history, geography, climate, plantation, etnical structure, and socioeconomic sıtuation; and later tried to show the effects of this qualities on the dialect of Muş city. In our thesis, we have stated our collections we have compromised and the difficulties we faced during our studies, so as to build our textes. In our textes we have especially pointed out the features only belonging to this region we met, and the phonetic, morphologic qualifications uniting Muş?s dialect and several regions of the east anatolia, through enriching our studies with a lot of textes. We have collected 40 textes out of Muş and several villages dependentto Muş.