Gavin Bolton'ın drama yaklaşımında oyun-öğrenme ilişkisi
The relationship between play and learning in Gavin Bolton's drama approach
- Tez No: 314003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin amacı, Gavin Bolton'ın drama yaklaşımını öğrenme bağlamında irdelemek, böylece dramanın bir öğrenme süreci olarak nasıl yapılandırılması gerektiğini incelemektir. Dramayı bilgi edinmede yararlı bir araç olarak gören Bolton'a göre drama, sanatsal bir biçimle sunulduğunda öğretme/öğrenme deneyimi daha etkili olacaktır. Drama sürecinde yer alan zaman duygusu, odak noktası, sürpriz, karşıtlık bu süreçte gerilimi ayakta tutan sanatsal öğelerken, sanatsal biçimde anlam da sembolik ve çok katmanlıdır. Bu dramatik biçimin özünü anlamak ve yapılandırılmış bir dramayla etkili bir öğretme/öğrenme ortamı sunmak liderin/öğretmenin sorumluluğudur. Bu şekilde yapılandırılmış bir drama hem kişisel gelişime, hem bilişsel gelişime, hem de öğretmenin/ liderin vermek istediği hedeflerin doğru şekilde kazandırılmasına olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the drama approach of Gavin Bolton in means of learning and how to prepare a foundation of drama learning process. According to Gavin Bolton, who considers the drama is a usefull tolls in depth of learning, when drama is presented in the form of art, the educational objectives will be more effective. The materials such as sense of time, suprise and contrast, which takes part in drama, bases fort he tension in this process nevertheless in form of art these terms are very symbolic and have multilevels. The responsibility of assimilating this dramatic way and presenting the aura of educational objectives which are structured with efficient drama consept belongs to the leader/teacher. Forming the drama with this way helps to gain the goals what teacher marks and improve individual and cognitive development.