Objenin teatral kullanımı ve drama süreçlerinde değerlendirilmesi
Theatrical use of object and its evaluation in drama processes
- Tez No: 468547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Tiyatrosu Oyun-Tiyatro-Drama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, objenin teatral kullanımı irdelenmeye çalışılmış ve bu kullanımın drama süreçlerinde değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. İlk üç bölümde, objenin tanımı yapılmış, onun performans malzemesine dönüşme süreci incelenmiştir. Bu süreçte, objenin göze çarpan iki işlevi olduğu görülmüştür. Bunlar; objenin büyü ve ritüeldeki işlevi ve objenin teatral işlevi olarak ayrıntılarıyla incelenmiş, ardından obje ile kuklanın estetiğinin birbirinden farklı şeyler olduğu ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, objenin teatral kullanımında öne çıkan göstergeselliği detaylarıyla incelenmeye çalışılmış ve bu bölümde gösterge tanımı üzerinde durularak göstergebilimin, gösterge çeşitlerinin ve işleyişlerinin açıklamaları yapılmış, tiyatroda göstergebilim konusu detaylandırılarak bir gösterge olarak objenin teatralliği irdelenmiştir. Beşinci bölümde ise bir gösterge olarak sanatsal ve eğitsel drama süreçlerinde objenin kullanımına yer verilmiştir. Bu bölümde objenin drama süreçlerinde neden kullanılması gerektiği örneklerle açıklanmaya çalışılmış ve bir gösterge olarak drama süreçlerinde objenin yansıtma ve koruma, obje-insan ilişkisini yeniden keşfetme, empati ve algı düzeyini geliştirme, evrensel bir dil yaratma, metafor yaratma ve imgelem dünyasını geliştirme gibi birtakım işlevlerinin olduğu ortaya koyulmuştur. Altıncı bölümde, sanatsal ve eğitsel drama süreçlerinde objenin nasıl kullanılabileceği Peter Slade ve Gavin Bolton örnekleri üzerinden uygulamalı olarak gösterilmiş ve son bölümde uygulama örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the theatrical use of object has been tried to be examined and its use in drama processes has been emphasized. In the first three sections, the definition of the object was made and the process of transforming it into performance material was examined. In this process, object was seen to have two remarkable functions. These are examined in detail as magic and ritual function of object and theatrical function of object. Then the difference of the aesthetics of the puppet and the object is tried to be revealed. In the fourth chapter, it was tried to examine in detail the prominence in the theatrical use of object and in this section explanations of semiology, indicator types and functions have been made by focusing on the definition of indicator. By elaborating the subject semiology in the theater, the theatrality of object as an indicator was examined. In the fifth chapter, the use of object as an indicator is included in the artistic and educational drama processes. In this chapter, it is tried to be explained with examples why object should be used in drama processes and it has been revealed that in drama processes there are functions of an object as an indicator such as reflection and protection, re-discovering the object-human relationship, developing the level of empathy and perception, creating a universal language, creating metaphors and developing the world of imagination. In the sixth chapter, how to use the soil in the artistic and educational drama processes has been shown practically through the examples of Peter Slade and Gavin Bolton and in the last section examples of applications are included.