Sağlık ocaklarında maliyet-etkililik ve performans analizi üzerine bir deneme
- Tez No: 31406
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
102 ÖZET Ülkemizde sağlığa ayrılan kaynakların kısıtlı olmasına karşılık, sağlık harcamalarının hızla artması nedeniyle, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesinin en önemli unsurlarından birisi, bu kaynakların etkili kullanımıdır. Sağlık hizmetlerinin ekonomik kalkınmaya etkisi ve temel sağlık hizmetlerinin toplumun sağlık seviyesine yaptığı katkı gözönüne alınarak, bu hizmetlerin temel örgüt birimi olan sağlık ocaklarında kaynak israfını engellemek ve sunulan hizmetin etkililiğini arttırmak amacıyla, kullanılan kaynakların hangi ölçüde verimli ve etkili olduğunun saptanması, sunulan hizmetlerin birim maliyetlerinin hesaplanması, sağlık ocakları maliyet yapılarının ve personel etkililiği ile performansının belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada; organizasyon yapıları oturmuş, benzer sosyo-ekonomik ve demografik özellikler gösteren nüfusa hizmet etmekte olan beş sağlık ocağı seçilerek maliyet, etkililik ve performans göstergeleri karşılaştırmak olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
103 SUMMARY Since resources devoted to health sector is limited in< Turkey and also the costs of health services are increasing rapidly, the basic factor for the improvement of health services can be achieved with the efficient use of these resources. The impact of health services to the economic development and the contribution of primary health care to the society's health status is considerably important. Health units are the basic organizations of primary health care. In order to improve the efficiency of services provided by health units and to prevent wasting of resources, the productivity and efficiency of resources, the unit costs of services provided, the cost structure and also the performance of personnel needed to be determined. For this purpose five health units were chosen to examine their costs, efficiency and performance indicators comperatively. The reason for choosing these health units serving to the population showing similar socio-economic and demographic characterstics have organized structure in providing primary health care.