Hasta bakım kontrolünün hastane yönetimi açısından önemi
  1. Tez No: 31407
  2. Yazar: HACER ÖZGEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KORKUT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
69 ÖZET Hastane yönetiminin temel amacı; hizmet verdiği toplumun sağlık statüsüne olan katkısını artırmak için mümkün olan en düşük maliyetle, kaliteli bakım hizmeti vermektir. Hastane yönetiminin bu amacı gerçekleştirebilmesinde karşı karşıya olduğu temel problem, mevcut kaynakların etkin ve etkili bir şekilde kullanılmasıdır. Etkin ve etkili kaynak kullanımının sağlanması için hastane yönetiminin temel başlangıç noktası, kaynakların ve hizmetlerin planlanmasıdır. Hastalık türüne göre yatış sürelerinin tahmin edilmesi, hastane yönetiminin hem hasta bakım kalitesini kontrol edebilmesini hem de etkin bir planlama yapabilmesini kolaylaştıracaktır. Bu araştırmada, Ankara Numune Hastanesi Metabolizma ve Endokrinoloji servisine, 1990 yılı içinde diabetes mellitus teşhisi ile yatan 482 vaka, hasta dosyaları, poliklinik protokol defteri, servis protokol defteri, diabet takip kartları ile incelenmiştir. incelemede hastalara ait yaş, cinsiyet, ikamet yeri, yatış şekli, hastane masraflarını ödeme statüsü, diabet yaşı, antidiabetik tedavi türleri, diabetin akut ve kronik komplikasyonları, diğer hastalık, komplikasyon sayısı, komplikasyon türü gibi değişkenlerin yatış sürelerini nasıl etkilediği, istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularla, diabetes mellituslu hastalarda yatış sürelerini tahmin etmeye yardımcı olabilecek kontrol modeli oluşturmak amaçlanmıştır. Fakat yeterli veri elde edilemediğinden dolayı, diabetli hastalarda kullanılabilecek yatış süresi kontrol modeli oluşturulamamıştır. Ancak diabetes mellituslu vakalarda, bakım kalitesinin sağlanmasını kolaylaştırabilecek bir“Hasta İzlem Formu”geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY The main objective of hospital administration in improving the health status of the population it serves is to provide high quality and with minimum cost. In fulfilling this objective, the main problem that the hospital administration jaces, arises in using the available resources effectively and efficiently. The starting point in efficient and effective use of resources is the planning of resources and services. Estimating the length of stay according to types of ilnesses will help hospital administration in both controlling the quality of health care and effective planning. In this research, caried out in the Metabolism and Endocrinology Department of Ankara Numune Hospital, in 1990 482 cases of diabetes mellitus have been analyzed. Patient records, outpatient protocol notebook, diabetes follow-up cards have been used in the analyses. Statistical analyses have been undertaken in analyzing the effect of variables such as age, sex, place of residency, hospitalization type, payment method, age of diabetes, types of antidiabetic treatment, acute and cronic complications of diabetes mellitus, another illnes, number of complications and type of complication on the length of stay. The research aimed at developing control model that will help to estimate the length of stay of patients with diabetes mellitus. However, due to the difficulties in gathering data, this couldn't be achieved. Instead, an attempt was made to develop a“Patient Follow-Up Form”for patients with diabetes mellitus in order to facilitate the attempts to provide high quality care.