Bölgesel kalkınmada ve kalkınma farklılıklarının giderilmesinde devletin rolü
The role of state in regional development and diminishing differences in terms of regional development
- Tez No: 314062
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN TAŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 197
Özet
Özellikle 1980'li yıllarda artan küreselleşme eğilimleriyle birlikte bölgesel rekabet kavramı ön plana çıkar iken, bölgesel rekabet kavramıda devletin bölgesel ekonomilerdeki rolünde, bir değişimi gündeme getirmiş ve uygulanan politikalar, bölgelerin rekabetçi güçlerini artırmaya yönelmiştir. Dolayısıyla, gelişmiş bölgelerdeki kaynakların, ger kalmış bölgelere yönlendirilmesi veya geri kalmış bölgelerdeki ekonomik faaliyetlerin desteklenmesi şeklindeki klasik bölgesel ekonomik politikaların dışında, bölgelerin rekabetçi güçlerini artırmaya yönelik alt yapı yatırımları, kamunun bölgesel kurumsallaşma politikaları, yabancı sermaye yatırımlarını bölgelere çekebilecek politikalar, bölgelerin içsel potansiyellerini harekete geçirmek amacıyla, küçük ve orta ölçekli firmalarla bu firmaların oluşturacağı kümelenmelerin desteklenmesi, bölgelerin teknoloji ve yenilikçi yapısını geliştirmeye yönelik kamu politikalarının ön plana çıktığı görülmektedir.Bu çerçevede bölgesel rekabet gücünü artırmayı hedefleyen adı geçen kamu politikaları içerisinde yer alan alt yapı harcama türlerinin, Türkiye'de bölgesel gelir üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik yaptığımız uygulama sonuçlarına göre de, alt yapı yatırımlarının bölgesel geliri artırdığı ve bir bölgesel ekonomik politika aracı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
With globalisation trends particularly in 1980s, regional competition has come forward and regional competition concept has promted changes in the role of state in regional economies. Implemented policies headed for increasing the regional competitive forces. Therefore, there are new policies (infrastructure investment, public regional institutionalisation policies, policies attracting foreign direct investment, supporting cluster initiatives for SMEs to realise internal potentials of regions, and policies increasing the technology and innovation capabilities) toward increasing the regional competitive forces beside the classical regional economical policies such as transferring the resource from developed regions to underdeveloped regions or supporting economic ectivities in underdeveloped regionsWithin this perspective, this study aims to reveal the effect of different types of infrastructure investment on regional income in Turkey. The results indicate that infrastructure investment increase the regioanal income and is used as regional economic policy tool.