Farklı yaş gruplarının merkezi sınavlara hazırlanma sürecindeki durumluk kaygı düzeyleri ve gelecek zaman perspektiflerinin karşılaştırılması
A comparison of state anxiety levels and future time perspectives of students among different age groups before national examinations
  1. Tez No: 314103
  2. Yazar: SEDA ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER NERMİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, Türkiye' de üniversiteye ve ortaöğretim kurumlarına girişte uygulanan iki farklı merkezi sınava hazırlanmakta olan, ergenliğin farklı alt dönemlerindeki son sınıf öğrencilerinin sınavlara hazırlanma süreçlerindeki gelecek zaman perspektiflerini ve durumluk kaygı düzeylerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışmaya, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında halen bir örgün eğitim kurumuna ve sınava hazırlık amacıyla bir dershaneye devam eden, 120 ilköğretim 8. sınıf öğrencisi ve 120 lise son sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 240 katılımcı (118 kız, 122 erkek) dahil edilmiştir. Örneklem, İstanbul' un Mecidiyeköy ve Kadıköy ilçelerinde yer alan iki farklı özel dershaneden küme örnekleme yöntemiyle seçilmiştir.Araştırmada, durumluk kaygı düzeyini değerlendirmek için Spielberger ve arkadaşları (1970) tarafından geliştirilen Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri' nin (STAI) Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI-X); gelecek zaman perspektifini değerlendirmek için Nurmi, Seginer ve Poole (1990) tarafından geliştirilen Gelecek Zaman Perspektifi Anketi ve araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 19 Windows Paketi ile analiz edilmiştir. Analizlerde, Bağımsız Gruplar t-testi uygulanmış; histogramlar, pasta grafikleri ve içerik analizi tabloları kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, durumluk kaygı düzeyinin ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarına giriş sınavına hazırlanan öğrenciler arasında anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Üniversite giriş sınavına hazırlanan öğrencilerin durumluk kaygı düzeyleri, ortaöğretim kurumlarına giriş sınavına hazırlanan öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır. Ortaöğretim ve üniversite giriş sınavına hazırlanan öğrencilerin gelecek zamana ilişkin umut, beklenti ve korkuları arasındaki farkın çok belirgin olmadığı ancak durumluk kaygı düzeyinin düşük ve yüksek olduğu durumlarda gelecek zaman perspektiflerinde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted to investigate state anxiety levels and future time perspectives? of the students from different sub-stages of adolescence comparatively between those who prepare for national high school entrance examinations and university entrance examinations in Turkey.The research was conducted with a total of 240 students (118 girls, 122 boys) compesed of 120 8th graders and 120 12th graders. They were selected from two different private preparation institutions located in Kadıköy and Mecidiyeköy through using the clustering sampling method.State Anxiety Scale (STAI-X) of State-Trait Anxiety Inventory (STAI) designed by Spielberger et al (1970) was conducted with the purpose of assessing state anxiety levels of adolescents; Future Orientation Questionnaire designed by Nurmi, Seginer and Poole (1990) was conducted with the purpose of assessing students? hopes, fears and expectations about the future and Demographic Form prepared by researcher was used to gather some demographic information about the participants. The collected data were analyzed with means of SPSS 19 Windows Package Software. In the analyses; Independent Samples t-test, histograms, pie charts and content analysis were used.The results revealed differences regarding state anxiety level between the students preparing for high school and university entrance examinations. The students who prepare for university entrance examinations have significantly higher levels of state anxiety compared to those prepare for high school entrance examinations. It was also concluded that even there is no significant difference between two groups in terms of their future hopes, expectations and fears; there are some differences regarding their future time perspectives according to their having a higher or a lower state anxiety level.