Resmi ilköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerine duydukları güven ile okul müdürlerinin liderlik stilleri arasındaki ilişki: İstanbul ili Anadolu yakası örneği
Link between the leadership styles of principals in state primary schools and teachers? confidence in the principal
  1. Tez No: 314105
  2. Yazar: PELİN ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma resmi ilköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerine duydukları güven ile okul müdürlerinin liderlik stilleri arasında ilişki olup olmadığını bazı değişkenlere göre incelemeyi amaçlamaktadır.Betimsel tarama (survey) modeliyle yapılan bu araştırmanın bağımsız değişkenleri cinsiyet, yaş, mezuniyet durumu ve mesleki kıdemdir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Anadolu yakası ilçelerinde görev yapan resmi ilköğretim okulu öğretmenleri; örneklemini ise Kadıköy, Kartal ve Maltepe ilçelerinde resmi ilköğretim okullarında görev yapan 150 ilköğretim okulu öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Öğretmenlerin Yöneticilerine Güven Ölçeği ve Çoklu Faktör-Liderlik Envanteri ile toplanmıştır. Elde edilen veriler için kullanılan test istatistikleri frekans ve yüzde değerleri, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc Sheffe (anlamlı farklar) testi ve Pearson Çarpım Moment Korelasyondur.
Özet (Çeviri)
This study aims to look, according to certain factors, at whether there is a link between the leadership styles of principals in state primary schools and teachers? confidence in the principal.This study, which was carried out using the descriptive survey model, used independent variables of gender, age, level of education and job seniority. The target population of the study was state primary school teachers working in the Asian (Anadolu) side of Istanbul: the sample is made up of 150 primary school teachers working in state primary schools in the districts of Kadıköy, Kartal and Maltepe.Data for the study was gathered through the Personal Information Form, Teachers? Confidence in Administrators Scale and the Multifactor Leadership Questionnaire. The statistics were calculated according to frequency and percentage values, Independent Samples T Test, analysis of variance (ANOVA), Scheffé post-hoc (significant difference) test and the Pearson product-moment correlation coefficient.