İran'ın bölgesel gücünün küresel yansımaları çerçevesinde enerji jeopolitiği
Iran's energy geopolitics within the context of the global reflections of it's regional power
  1. Tez No: 314162
  2. Yazar: HATİCE HANDE ORHON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİRET HÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Coğrafi konumu, nüfus yapısı, köklü siyasi, tarihi ve kültürel özellikleriyle bölgesel bir güç olan İran, zengin enerji kaynakları ve enerji aktarım yolları açısından stratejik olan coğrafi konumu nedeniyle, enerjiye olan uluslararası talebin artmasına koşut olarak, Soğuk Savaş sonrasında bölgesel etkinliğini arttırmış, mevcut dünya sistemini benimsemeyen aktörlerle stratejik, siyasi ve ekonomik ilişkilerini derinleştirmiştir. İran'ın, kapitalist dünya sisteminin ekonomik, siyasi, coğrafi unsurlarına karşı aldığı tutum çerçevesinde şekillenen enerji jeopolitiği, kapitalizmin kar arttırmayı hedefleyen yapısı nedeniyle çıkarları birbiriyle çatışan aktörler açısından farklı sonuçlar doğurmaktadır. Bu farklı sonuçlar, devletlerin uluslararası enerji jeopolitiği çerçevesinde İran'a karşı izleyecekleri tutumların da farklı olmasına sebep olmaktadır. Kapitalist sermaye birikim sürecinin belirlenmesinde en etkin araçlardan biri olan ?enerji? unsuru sayesinde İran, kapitalist güç blokları arasındaki çıkar çatışmasından yararlanabilmekte, devletlerarası sistemde daha etkin bir aktör olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Iran, as a regional power with its geographical conditions, population structure, rooted political, historical and cultural features, by means of its strategic geographical position with respect to rich energy resources and energy transportation routes, parallel with increasing international demand for energy, has increased its regional efficacy after the Cold War and deepened its strategic, political and economic relations with the actors that do not adopt current world system. Energy geopolitics of Iran that is formed in the framework of Iran's actions with respect to the economic, political and geographical elements of the capitalist world system, because of its profit maximizing structure leads to different consequences in terms of the actors having conflicting interests against each other. These different consequences lead the actions against Iran of states, in the framework of international energy geopolitics, to be different, too. By means of the ''energy'' element as one of the most efficient instruments in determining the process of capitalist capital accumulation, Iran is able to profit from conflict of interests among capitalist power blocks and to become a more active actor in the interstate system.