Writing beyond fiction: Menippean metafictions in contemporary English literature
Kurmacanın ötesinde: Çağdaş İngiliz edebiyatında menippusçu üstkurmacalar
- Tez No: 314179
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Özelliklerini tümüyle içeren bir tanımın varlığı konusunda Menippusçu hiciv problemli bir tür olagelmiştir. Şimdiye kadar türün tanımlanabilmesi konusunde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu tanımların hiçbiri tamamıyla yanlış kabul edilemese de her tanımın kör noktaları olmuştur. Bunun en önemli sebebi, bu tanımların türün ne olduğu sorusu üzerinden yapılmaya çalışılmasıdır. Ancak türün değişken yapısı dolayısıyla, bu sorudan yola çıkarak üretilmiş tanımlar yeterince kapsayıcı olamamışlardır. Bu çalışmanın amacı türün ne olduğundan çok, ne yaptığı sorusunu dikkate alarak bu tanımlama problemini çözmektir. Bu bağlamda Menippusçu hiciv türünün amacının insanlığa dair çelişkileri şüpheci bir perspektif ve karnivalesk bir yazım tekniğiyle su yüzüne çıkarmak olduğu söylenebilir. Kısacası, tür, tematik anlamda şüpheci, yapısal anlamda karnivalesktir. Bu çalışmada, tür bu yeni bakış açısıyla yeniden değerlendirilmiş ve türün çağdaş temsilcilerinden John Fowles'un The Magus, Mantissa ve A Maggot adlı eserlerinde örneklendirilmiştir. Fowles'un dünyaya bakışı, edebi teknikleri kullanma tarzı, ve türün diğer temsilcilerine yaptığı göndermeler, onun bu geleneğin bir parçası olarak kabul edilmesini mümkün kılar. Fowles hem türün temel özelliklerini eserlerinde yansıtması hem de türe kendisinden bir şeyler katarak türün evrimine katkı sağlaması açısından bu geleneğin çok önemli bir parçası olmuştur.
Özet (Çeviri)
The genre of Menippean satire is very problematic in terms of putting forward an encompassing definition. There has been numerous attempts to propose a final definition and none of these definitions can be considered totally wrong but there has always been a blindspot. The most important reason for this is that most critics have focused on what Menippean satire is. However, due to the genre?s liability to change, adapt and digress, in the attempts to propose a definition based on what it is, there has always been a left out. What this study suggests to handle this problem is to change the focus from what the genre is to what it does while attempting to develop a more relevant definition. In this context, what Menippean satire aims to do is simply to highlight the incongruities of humanity through a cynical perspective and to represent these incongruities in a carnival-like universe. Briefly, it is cynical in theme and carnivalesque in form. This study aims to exemplify and examine the genre in the light of this new focus in one of its contemporary representatives, namely, John Fowles. His perspective towards the world, the way he uses literary tools and techniques, and the references he makes to other Menippean satirists make it possible to consider him as a literary figure in the line of the Menippean tradition.He is a unique practitioner of the Menippean genre who not only employs the core characteristics of the tradition but also contributes to the evolution of the genre by using certain Menippean devices in his own unique way in The Magus, Mantissa and A Maggot.