Leyla Erbil'in hayatı, sanatı ve eserleri
Leyla Erbil's life, art and works
- Tez No: 738283
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Kaleme aldığı eserlerdeki özgün kurgulama biçimi, deneysel dil kullanımları ve sosyokültürel tematik evreni ile çağdaşı olduğu 1950 kuşağı ve sonrası yazarlarından ayrılan Leyla Erbil; kadını, edebiyatımızın patriarkal anlayışı içerisinde görünür kılan ilk kadın yazarlardandır. Kararlı duruşu ve geleneğe karşı gelen yazım biçimi ile piyasa edebiyatından uzak kalmayı tercih eden yazar, kendi hayat tecrübelerinden yola çıkarak inşa ettiği kurgu dünyasına, farklı sanat dallarına olan ilgisi, politik görüşleri ve çeşitli felsefi isimlere dair fikirlerini de dahil ederek sofistike bir edebiyat dili yaratır. Erbil, anlatının temel unsurlarına yeni anlamlar yükleyerek sınır tanımaz bir yenilik peşinde koşar, yayımlanan öykü ve romanlarının dışında henüz keşfedilmemiş kimi eserleri, kendisine gönderilen sanatçı mektupları, köşe yazıları ve özel hayatıyla hâlen hakkında araştırma yapılan ve yorum getirilebilen aydın bir sanatçıdır. Çalışmada kadın olmayı, birey bilincini ve koşulsuz şartsız toplumsal özgürlüğü en iyi yapabildiği şekilde, kalemiyle haykıran Leyla Erbil'in hayatı, sanatı ve eserleri incelemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leyla Erbil, who distinguishes herself from her coetaneous generation of the fifties with her unique style of fiction, experimental usage of language, and the socio-cultural thematic universe, is one of the first women authors who made women visible in the patriarchal view of our literature. Erbil, who prefers to stay away from the low-class literature with her determined stance and writing style against what's traditional, creates a sophisticated literary voice by incorporating her ideas on various philosophical names, her political views, and interests in several art branches into the fiction world that she built with using her own life experiences. Erbil, who chases after an infinite in novation by attributing a meaning to the basic principles of the narrative, is an intellectual artist who is still being interpreted and researched with her undiscovered works beyond her published stories and novels, the letters whom she received from the other artists, her column and private life. In this study, Leyla Erbil, who shouts out being a woman, individual consciousness, and unconditional social freedom with her pen in the best way she could, is attempted to study her life, art, and works.