Uzun süreli bellek ve değişim saptama arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between long term memory and change detection
  1. Tez No: 314181
  2. Yazar: OSMAN İYİLİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONİA AMADO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Her ne kadar değişim saptama görevinden sonra, değişen nesnelere ilişkin bellek süreci geniş olarak araştırılmış olsa da değişim saptama sürecinde gerçekleşen bellek çarpıtmaları henüz açık değildir. Yapılan çalışmadaki deneylerde tek sunum değişim saptama paradigması kullanılmış ve katılımcılardan önceki değişim saptama görevindeki değişen nesneleri tanımaları istenmiştir. Sonuçlar değişim saptama aşamasındaki nesnelere ilişkin belleğin, katılımcıların beklentileri tarafından önemli ölçüde çarpıtıldığını göstermiştir. Katılımcılar belirli bir nesne grubunun değişmesini beklediklerinde bu gruptaki nesneleri, değişmemiş olsalar bile, değişen nesne olarak rapor etme eğilimi göstermişlerdir. Bazı koşullarda ise hiç var olmayan nesneler de değişen nesneler arasında tanınmıştır. Ayrıca değişim saptama görevinde değişmeyen nesnelere olan odaklanma sayısının ve odaklanmaların toplam süresinin, değişmeyen nesnelere dair bellek çarpıtmasıyla belirgin bir bağlantısının olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar yanlış bellek süreçleri çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although memory for changed items following a change detection task has been widely investigated, the extent of distortion made in the change detection process is not clear. In the present experiments one-shot change detection paradigm was utilized. In the experiments, participants were asked to recognize which objects had been changed in the performed change detection task. The results pointed out that memories for items in the change detection task were substantially distorted by observers? expectations. When observers expected a particular set of objects to be changed, they tended to report those objects as changed although they had not been changed. Moreover, in some circumstances, objects that were not exist in the change detection task were recognized as changed objects. Additionally, total fixation duration and the number of fixations made to the unchanged objects during the change detection task are not related to the distorted memories for unchanged objects. The results were discussed in the frame of false memory processes.