Türkiye'de küçük ve orta boyutlu işletme borsalarının yeri ve işletmelere sağlayacağı katkılarının analizi
Stock exchange markets of small and medium sized enterprises in Turkey and the analysis of their contributions to firms
- Tez No: 314182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER SUSMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İstihdam, ihracat, yatırım ve yaratılan katma değer bakımından Türkiye ve dünya ekonomisine büyük katkıları olan KOBİ'ler, hem dünyada hem de Türkiye'de toplam işletmelerin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.KOBİ'lerin faaliyetlerini genişletebilmesi ve yatırımlarını gerçekleştirebilmesi, güçlü sermaye yapısı ile mümkün olabilmektedir. KOBİ'lerin finansmana erişim imkanlarının iyileştirilmesi; girişimciliğin geliştirilmesi, rekabet gücünün ve yenilikçiliğin artması ve ekonomik gelişmenin sağlanması için gereklidir. KOBİ'ler büyümek, faaliyetlerini geliştirmek ve genişletmek için öz kaynaklarının yanı sıra ek finansmana ihtiyaç duymaktadır.Bu kapsamda tezin amacı, Türkiye'deki KOBİ'lerin sermaye piyasaları yolu ile halka açılmalarının sağlayacağı faydaları analiz etmektir. Türkiye'de KOBİ'ler kendilerine has özellikleri ve yapıları ile sermayeye ulaşma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Yönetim ve örgüt yapılarındaki eksiklikler, ölçek büyüklüklerinin düşük olması, kurumsal yapılanmalarının yetersizliği, finansal yönetim bozuklukları, muhasebe normlarına uygunsuzluk gibi faktörler Türkiye'de olduğu gibi birçok ülkedeki KOBİ'lerin sorunları haline gelmiştir. Bu olumsuzluklar bankaların KOBİ'lere kredi verme konusunda ve KOBİ'lerin kredileri geri ödemeleri konusunda zorluk yaşamalarına sebep olmaktadır, bunun sonucunda KOBİ'ler banka ve kredi sisteminden yeterince yararlanamamaktadırlar. KOBİ'ler sermaye piyasası ve mali piyasalarla düzenli çalışan bir ortamda modern finansman araçları ve kurumları ile desteklenmelidir. İşte bu bağlamda Sermaye piyasaları yolu ile halka açılma kaynak temin etme yoludur ve bununla birlikte büyüme ve değer yaratma olgusunu da taşır.Sonuç olarak bu tezde Türkiye'de küçük ve orta boyutlu işletme borsalarının yeri ve KOBİ'lere sağlayacağı katkılar analiz edilmiştir. KOBİ borsalarının Türk şirketlerine sağlayacağı katkıları analiz etmek amacıyla yapılan araştırma sonuçlarında ,KOBİ'lerin sermaye piyasaları yolu ile halka açılmalarının KOBİ'lere sermayeye ulaşmada kolaylık sağlayacağı, likidite ve kredibilitelerini yükselteceği, bu sayede tanınırlıklarının artacağı ve kurumsallaşmaya katkısı olacağı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium sized enterprises are the most important key determinants to achieve the high sustainable economic growth and employment and a rising standard of living for the global and Turkish economy while maintaining financial stability and thus to contribute to the development of the world economy.One of the major problems which creates the poor business environment for SME?s is an acces to financing. Chronic budget deficits have trigged excessive growth in the money demand, and leaving the small medium sized enterprises with very limited funds for investment. Many of the banks in Turkey do not make loans to small firms, which are estimated to obtain a very small proportion of aggregate loans to business. Small businesses are therefore forced to seek funds elsewhere in the economy, where there is no development of information is available on the use of different financial instrument, such as venture capital and business angels. Therefore there is one possible alternative way to improve the flow of finance to SME?s which is capital markets.As a conclusion, this thesis is thought to make contribution to literature by analyzing the benefits of capital markets for SME?s in Turkey. Capital markets for SME?s market structure specially designed to meet the needs of small and medium sized companies, will continue to create a compelling offering for companies seeking to raise funds on a public market.