Ekonomik büyümenin finansmanı: Gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalar üzerine kanıtlar
The finance of economic growth: Evidence on developed and developing economies
  1. Tez No: 314191
  2. Yazar: ONUR ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT LENGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde ekonomik büyümenin finansmanı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için farklı açılardan incelenmiş ve farklı yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları şu şekilde ortaya çıkmıştır: Genel kuramın aksine ekonomide bir tasarruf - yatırım eşitliği yoktur. Yatırım ve tasarruf oranlarının kişi başı gelire etkisi finansal gelişmişlik düzeyi arttıkça artacaktır. Bunun yanında, fon arz eden özel ekonomik birimlerden fon talep eden özel ekonomik birimlere kaynak aktarımının düzeyini temsil eden mevduatın krediye dönüşüm oranı gelişmekte olan piyasalarda kişi başı geliri olumlu etkilemektedir. Gelişmiş piyasalarda anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Hisse senedi piyasaları hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalarda kişi başı geliri olumlu etkilemektedir. Özel kredilerin gelişmekte olan piyasalarda kişi başı gelir üzerine olumlu etkisi olmasına karşın, gelişmiş piyasalarda anlamlı bir etkisi yoktur. Finansal derinleşme olgusu ile birlikte gelişen türev finansal araçların ve üretken olmayan toplam talebi artıcı etkisi olan alanlara yönelen krediler (tüketici ve konut kredilerinin) ekonomik büyümeyi baskılamaktadır. Son olarak, gelişmiş piyasalarda kısa vadeli sermaye hareketlerini temsil eden net portföy yatırımlarının ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkileri olmasına karşın, gelişmekte olan piyasalarda ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, finance of economic growth had been examined from different perspectives and analysed using different methods for emerged and emerging markets. Result of the analyses had occured as following. On the contrary of general theory, there is no saving - investment equilibrium in the economy. Effects of investment and saving rates on income per capita increase as financial development level rises. Besides, loan to deposit ratio that represents fund transfer from suppliers to demanders, influence income per capita positive for emerging markets. No significant result had been reached for emerged markets. Equity markets affect income per capita positively for both of emerged and emerging markets. Private credits affects income per capita positively in emerging markets; however, there is no significant effect in emerged markets. Derivative financial instruments improved with financial deepening phenomenon and credits that lean in not productive, aggregate demand increasing areas such as consumer and mortgage credits, repress economic growth. Finally, results that show net portfolio investment that represent short term capital flows, affects economic growth positively in emerged markets; in spite of negatively in emerging markets, had been reached.