Murathan Mungan'ın Çador adlı eserinin çözümleyici yazın eleştirisi
Analytic literary criticism of Çador by Murathan Mungan
- Tez No: 314194
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 542
Özet
?Murathan Mungan'ın Çador Adlı Eserinin Çözümleyici Yazın Eleştirisi? adını taşıyan bu çalışmada Mungan'ın imgesel bir dille kaleme aldığı Çador anlatısı ele alınmış, anlatı üç aşamada değerlendirilerek yüzeyden derine doğru ilerleyen bir araştırma sunulmuştur. İlk aşamada anlatı çözümlemesi verilerek yazın yapıtına daha geniş ve bir bütün olarak bakma olanağı sağlanmış, ikinci aşamada bütün parçalara ayrılarak sözcük anlambilim değerlendirmesi yapılmış ve son aşamada parçalara ayrılan metinden yeni bir bütün elde etmek gayesiyle eserdeki metafor kullanımı incelemeye alınmıştır. Çalışmanın en önemli bölümü olan ?metafor kullanımı?nda 12 metafor incelenmiştir, bu metaforlar; araba metaforu, yılan metaforu, yol metaforu, kadın metaforu, baba metaforu, söz metaforu, mezar metaforu, ölüm metaforu, burka metaforu, meczup metaforu, toz metaforu ve dağ metaforudur.Çağrışımsal bir eser olan ve bu özelliğiyle çoğul okumalara olanak tanıyan bir anlatı konumundaki Çador, bu özelliğinden ötürü araştırma konusu olmuş ve böylece yapıttaki en dikkat çekici unsur olan dil ve anlatımı incelemeye alınmıştır. Modern Türk edebiyatının son dönemdeki önemli temsilcilerinden Murathan Mungan'ın Çador yapıtı biçim ve içerik olmak üzere iki dilsel yönden araştırılarak, ufak bir dil malzemesinin yoğun bir anlam ve söyleyiş zenginliği ile sınırlarının nasıl genişleyebildiği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, bearing the title of ?Analytic Literary Criticism of Çador by Murathan Mungan? narration of Çador has been discussed that was written in an imaginative language. A from surface to deep research has been presented by approaching the narration at three basis. In the first part; by giving the analysis of narration, to consider the literary work as a whole has been ensured, in the second part by getting the whole narration into pieces lexical semantics approach has been achieved and in the final part; the metaphors in the narration are studied in order to create a new wholeness from the text that was got into pieces before. In the most important part of this work, which is ?metaphor usage? twelve metaphors have been analysed, these metaphors are; metaphor of car, metaphor of snake, metaphor of way, metaphor of women, metaphor of father, metaphor of word, metaphor of grave, metaphor of death, metaphor of burqa, metaphor of loony, metaphor of dust and metaphor of mountain.As an evocative work Çador, of which narration can be appreciated by many aspects, has existed as a research subject thanks to its being evocative. And because of this reason, the most striking components in the narration: language and the verbalism have been taken into analysis. Murathan Mungan is one of the most important representatives of Contemporary Turkish Literature. His great work Çador, has been studied in linguistics: both by the side of form and of content. With this study it has been desired to show how a simple language limits could be extended by using a dense meaning and articulation.