Afyonkarahisar'ın rekreasyon alanları ve faaliyetlerinin turizm talebine ve konaklama süresine etkisi
The effects of Afyonkarahisar's recreational areas and activities on tourism demand and accomodation length
  1. Tez No: 314210
  2. Yazar: FATİH GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SANDIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Destinasyonlar bugün turizm sektörü içinde rekabetin yaşandığı tarafların başında gelmektedir. Tatil anlayışının değişmesi sektörel gelişim ve rekabetin getirilerinden olmuştur. Yapılan bu çalışma da amaç Afyonkarahisar'ın rekreasyon alanları ve faaliyetlerinin turizm talebine ve konaklama süresine etkisinin incelenmesidir. Termal kaynakların temel tercih nedeni olması nedeniyle termal özellikli hizmet veren işletme dışı rekreasyon alanları incelenmiştir. İle gelen yerli turistler araştırma evrenini oluşturmaktadır. Anket aracılığıyla toplanan verilerin analizinde frekans-yüzde dağılımları, frekanslara bağlı olarak önem puanı hesaplaması ve bağımsız örneklemler için ki-kare testi kullanılmıştır.Elde edilen bulgulara göre turistlerin Afyonkarahisar'ı tercih nedenleri arasında rekreasyon alanlarını görmek ve faaliyetlere katılma neredeyse yoktur. Katılanların ise konaklama süresine etkisi büyük oranda yoktur. Rekreasyon kaynakları hakkında ziyaretçilerin bilgi düzeyleri ve bu alanlara katılanların tercihleri ile değerlendirmeleri ile katılmayanların nedenleri demografik özelliklere göre test edilmiştir. Kimi özelliklerinde istatistikî açıdan anlamlı farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, destinations are considered at the beginning of the competition in the tourism sector. The mentality of the holiday has changed by the reason of competition and development of sector. The main purpose of this study is to investigate Afyonkarahisar?s recreational areas and activities? effects on tourism demand and length of accommodation. Thermal resources were excluded from recreational areas and activities because the thermal sources are the basic preference for the city. Outside recreational areas were investigated. Research population is consisted of the tourists who stay at least overnight. Questionnaire was used as a method of data collection. To analyze data Frequency-Percentage analysis, Calculation importance score of the rated questions by frequencies and Chi-Square for independent samples test was used.According to the findings, among the reasons why the tourists visit Afyon does virtually not include the options such as seeing recreational areas and participating in activities. Participants in the activities do largely not affect the length of accomodation. The information level of the visitors on recreation areas and activities, their reason to take part in these activities, participants' satisfaction and their evaluations along with the reason why they do not participate in these activities were tested according to demographic characteristics. It was seen in some characteristics that there were statistically significant differences.