The inner strength of women in Khalid Husseini's a Thousand Splendid Suns and Alice Walker's the Color Purple
Khalid Husseini'nin Bin Muhteşem Güneş ve Alice Walker'ın Renklerden Mor romanında yer alan kadınların gizil gücü
  1. Tez No: 294608
  2. Yazar: ABDUL WALİ YAWARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ZAFER SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, zor yaşam koşullarına meydan okuyan kadınların yetenek ve gizil güçlerini gösteren kadın karakterlerinin özelliklerini incelemektir. Özellikle bireysellik, güçlü kişisel kimlik ve bireysel farkındalığı kapsayan bütüncül bir kadın vizyonunun sefil, bağımlı ve tutsak hayattan bağımsız, saygın, baskıcı erkek hakimiyetinden uzak bir hayata dair nasıl değişim geçirdiği açıklanmaktadır. Irkçılık ve baskıcı erkek hakimiyeti ile mücadele etme konusunda kadınların gizil güçlerini ve bireyselliklerini nasıl yeniden elde ettiklerini araştırmak için bu tezde Khaled Husseini'nin Bin Muhteşem Güneş ve Alice Walker'ın Renklerden Mor adlı kitapları analiz edilmektedir.Her iki romanda da kahramanlar ırkçılık, cinsel ayrımcılık ve adaletsizlikten yakınan karakterleri canlandırmaktadır, fakat her iki kitabın son bölümünde karakterler saygın ve kendine güvenen kadınlar olarak yeniden ortaya çıkar. Celie çok sevdiği kızkardeşi Nettie ve arkadaşı Shug gibi destek veren diğer bayan karakterlerin yardımıyla çekingen bir kızdan bağımsız bir kıza dönüşür. Hem Shug hem de Nettie Celie'nin dağınık bir kimlikten bütüncül bir kimliğe ulaşmasında yol gösterici bir rol oynamaktadır. Husseini'nin roman kahramanı Meryem harami, evlilik dışı doğmuş bir çocuktur. Meryem, utanma ve işe yaramazlık hissinden muzdarip bir kız iken seven ve sevilen bir kadına dönüşür. Anlamsız ve amaçsız hayatı sevdiği kişilere barış ve huzuru getirmektedir. Ezilmiş köylünün gayri meşru çocuğunun bu dünyaya gelişini istenmeyen bir durum olarak düşünse de ?dünyadan ayrılırken seven ve sevilen bir kadını geride bırakacaktır?? Meryem bu şekilde öleceğini düşünmüştü. Bu durum o kadar da kötü olmasa gerek. Gayri meşru başlangıçla elde edilen meşru bir sonuç? (Husseini, 2007;370).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to focus and illustrate the characteristics of female characters that demonstrate the inner strength and abilities of women being challenged by hard life conditions. Particularly, it aims to explain how a unified vision of selfhood and strong self identity and self awareness of women changes a condition of miserable, dependent and oppressed life to an independent, dignified life, free of oppressive male dominance. The thesis uses Khaled husseini?s A Thousand Splendid Suns and Alice Walker?s The Color Purple to examine how women regain their inner strength and selfhood to fight the racism and oppressive male dominance.In both novels the heroines are the characters who suffer tremendously from the ills of racism, sexism, and inequity, but in the end both of them reemerges as women with dignity and self-confidence. Celie transforms from a timid girl into an independent woman by the help of other supporting women characters like her beloved sister, Nettie and her friend Shug. Both Shug and Nettie play an instructive role in developing Celie?s fragmented self into a unified selfhood. The heroine of Husseini?s novel, Mariam is a harami, a bastard. She transforms from a girl who suffers a constant feeling of embarrassment and uselessness into a woman who has loved and has been loved. Her useless and unintended life can bring peace and comfort for the ones she has loved. ?She thought of her entry into this world, the harami child of lowly villager, an unintended thing?yet she was leaving the world as a woman who had love and been loved back? Mariam thought, that she would die this way. Not so bad. This was a legitimate end to a life of illegitimate beginnings? (Husseini, 2007:370)