Bir kurumsal kaynak planlama modülü olarak insan kaynakları bilgi sisteminin İKY ve işletme performansı üzerindeki etkisi: Bir uygulama
The impact of human resources information system on HRM and business performance as an enterprise resource planning module: An implementation
  1. Tez No: 314230
  2. Yazar: ASUMAN MENTEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kurumsal kaynak planlaması sistemleri 1990'lardan bu yana işletmelerin rekabete bağlı olarak farklı amaçlarla tercih ettikleri bilgi teknolojileri ürünleridir. Bütünleşik bilgi sistemleri olarak kurumsal kaynak planlaması sistemleri işletmelerin tüm departman ve fonksiyonları tek bir sistem içerinde birleştirilir. İnsan kaynakları bilgi sistemleri de kurumsal kaynak planlaması sistemlerinin bir alt modülüdür. İnsan kaynakları bilgi sistemlerinin insan kaynakları fonksiyonlarının etkin bir şekilde gerçekleştirmek için ilgili verilerin toplanması, saklanması gibi işlemleri gerçekleştirerek insan kaynaklarıyla ilgili daha hızlı, kaliteli ve az maliyetli kararların alınmasında yardımcı olduğu ileri sürülmektedirBu çalışma ilgili literatür üzerine oluşturulan hipotezler doğrultusunda kurumsal kaynak planlaması modüllerinin insan kaynakları fonksiyonları üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kurumsal kaynak planlaması sistemlerinin bir alt modülü olan insan kaynakları bilgi sistemi fonksiyonlarının (planlama, personel bulma ve seçme, eğitim ve geliştirme, ücret yönetimi, kariyer yönetimi ve performans yönetimi) insan kaynakları departmanın ve işletmenin genel performansı üzerinde etkisi incelenmiştir. Araştırmanın uygulama alanı olarak, İstanbul ilinde kurumsal kaynak planlaması sektöründe faaliyet gösteren Uyumsoft firmasının İstanbul ilindeki 53 müşterisi seçilmiştir.Araştırma sonucunda; insan kaynakları bilgi sistemi fonksiyonlarından eğitim ve geliştirme ile kariyer yönetimi fonksiyonlarının insan kaynakları departmanı performansı üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisinin olduğu, diğer fonksiyonların İKY departmanı performansı üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, insan kaynakları bilgi sistemlerinin fonksiyonlarının genel olarak araştırmada yer alan 53 işletmenin finansal performansı üzerinde istatistikî olarak anlamlı etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprise resource planning systems are information technology products that operations prefer for different purposes depending on the competitiveness since 1990s. Enteprise resource planning systems as an integrated systems, operation?s all departments and functions are merged into a single system. Human resources information systems are a sub-module of enterprise resource planning systems. It has been suggested that human resources information systems are helpful in making decisions that are fast, high quality and low cost related to human resources, to perform effectively human resources functions by performing such operations related data gathering, storing.In this study, in accordance with hypotheses generated on the relevant literature, it is aimed to determine the impact on human resource functions of enterprise resources planning modules. For this purpose, it is investigated the effect on human resources department and operation?s overall performance of human resources information system functions (planning, recruitment and selection, training and development, compensation management, career management and performans management) that are a sub-module of enterprise resource planning systems. As the research field of application, it was chosen 53 customers in the province of İstanbul of Uyumsoft firm that is in service in sector of enterprise resource planning in İstanbul.In result of research, it is determined that education and development and career management functions among human resources information systems functions have a positive significant effect on human resources department performance; other functions do not have any significant effect on human resources management department performance. On the other hand, it is emerged that the functions of human resources information systems have no significant effect statistically on 53 research operations? financial performance.