Perakende sektöründe kurumsal kaynak planlaması
Enterprise resource planning in retail sector
  1. Tez No: 166382
  2. Yazar: GÜLBİN GÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
PERAKENDE SEKTÖRÜNDE KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI ÖZET Günümüzün rekabetçi iş ortamında kurumlar müşteri ihtiyaç ve beklentilerini etkin şekilde karşılamak için planlama ve bilgi sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu sistemlerden biri olan ERP sistemleri, kurumlarda daha önceleri ayrı ayrı ele alman işlevleri birbirine bağlı bir şekilde kurumun amaçlarım yerine getirmek için çalışan parçalar olarak ele alır ve bundan faydalanarak kurumlardaki her türlü kaynağın verimliliğini üst düzeye çıkarmayı amaçlar. ERP sistemleri denildiğinde ilk olarak akla üretim sektöründe faaliyet gösteren kurumların kaynaklarını etkin ve verimli şekilde planlanması, koordinasyonu ve kontrolü fonksiyonlarını gerçekleştirmek amaçlı kullanılan yazılım sistemleri gelmektedir. Fakat günümüzde rekabetin artmasıyla birlikte diğer sektörlerde faaliyet gösteren kurumlar da kaynaklarını etkin ve verimli şekilde planlama, koordine etme ve kontrol etme amacıyla ERP sistemlerine ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak ERP sistemleri tüm sektörlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada kurumsal kaynak planlama sistemleri ve perakende sektöründeki uygulamaları incelenmiştir. Çalışma 8 bölümden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan bölümler sırasıyla; Bölüm 1 - Giriş, Bölüm 2 - Üretim Planlama ve Kontrol, Bölüm 3 - Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), Bölüm 4 - ERP Kurulum ve Uygulama Döngüsü, Bölüm 5 - ERP Yazılım Pazarı ve SAP, Bölüm 6 - Satış ve Dağıtım (SD) Modülü, Bölüm 7 - Lojistik ve Perakendecilik, Bölüm 8 - Perakende Sektöründe ERP Uygulamaları'dır. ERP sistemleri üretim planlama sistemlerinde yaşanan yetersizliklere çözüm olmak amaçlı tasarlanmış yazılımlardır. Bu amaçla Bölüm 2 'de üretim, üretim sistemleri, üretim yönetimi ve üretim planlama ve kontrol faaliyetleri ele alınmıştır. Bölüm 3'te ERP sistemleri, bu sistemlerin gelişme süreci, kurumlan ERP kurmaya götüren nedenler ve ERP'nin sistematiği, teknik ve modüler yapısı hakkında bilgi verilmiştir. ERP sistemlerinin verimli ve etkin bir şekilde çalışabilmesi ERP kurulum ve uygulama aşamalarının başarılı şekilde gerçekleştirilmesine bağlıdır. Bölüm 4'te ERP kurulum ve uygulama döngüsünden, ERP uygulamalarının değerlendirilmesinden ve son olarak da bir işletmede gerçekleştirilmiş ERP kurulum ve uygulama çalışmalarından bahsedilmiştir. Bölüm 5'te dünyada ve Türkiye' de ERP yazılım pazarı hakkında bilgi verilmiştir. Dünyada ve Türkiye'de ERP sistem çözümleri sunan firmalardan, bu firmalar arasında yaşanan ve son yıllarda giderek artan rekabetten bahsedilmiştir. Pazarda yaşanan değişimler ve ERP pazarındaki eğilimler açıklanmıştır. Bölüm 5 'in sonunda bir ERP yazılımı firması olan SAP'nin tarihçesi, ürünleri ve SAP'nin dünya çapında xıven çok kullanılan ERP ürünü olan SAP R/3 yazılımının önemli modülleri genel olarak anlatılmıştır. Bölüm 6'da SAP R/3 yazılımının Satış ve Dağıtım modülünün yapısı açıklanmış, kullanılan ana veriler ve modülün temel işlevleri detaylı olarak anlatılmıştır. Çalışmada perakende sektöründe ERP uygulaması yapılmıştır ve bu amaçla uygulamaya geçmeden önceki bölüm olan Bölüm 7'de lojistik ve perakendecilik konulan anlatılmıştır. Bölüm 8 'de perakende sektöründe faaliyet gösteren bir işletme olan Linens Pazarlama A.Ş. incelenmiş, işletmenin satış ve dağıtım faaliyetlerini yönetmek amaçlı kullandığı SAP R/3 'ün Satış ve Dağıtım modülü, satış ve dağıtım organizasyon yapılan ve süreçlerini yönetmek amaçlı izlediği işlemler ekran görüntüleri desteğiyle detaylı olarak anlatılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
ENTERPRISE RESOURCE PLANNING IN REATIL SECTOR SUMMARY In today's competitive business environment, corporations need certain planning and information systems to meet the needs and expectations of their customers' efficiently. As one of these systems, ERP systems handle the functions as related items that work together to help the company attain its goals, while they were originally treated individually and thus aim to maximize the efficiency of all kinds of sources in corporations. When we mention the ERP systems, we think at first the software systems which are used for realizing the effective and productive planning, coordinating and controlling functions of enterprise resources of the companies performing acivity in production sector. But today, in parallel with the growth in competition, the companies from all sectors now feel the need of ERP systems with the purpose of effective and productive planning, coordinating and controlling functions of their resources. As a result the ERP systems are used widespread in all sectors today. In this study the enterprise resource planning systems and the application in retail sector has been researched. The study consists of 8 chapters in following order; Chapter 1 - Introduction, Chapter 2 - Production Planning and Controlling, Chapter 3 - Enterprise Resource Planning, Chapter 4 - ERP software installation and application rotation, Chapter 5 - ERP Software market and SAP, Chapter 6 - Sales and Distribution Module of SAP R/3 Software, Chapter 7 - Logistics and Retailing, Chapter 8 - ERP applications in retail sector. The ERP software systems are designed in purpose to scope out the insufficiencies which are faced in production planning systems. In Chapter 2 of this study, production, production systems, production management and production control activities are explained. In Chapter 3, information about the ERP systems, its devolopment process, the cases which force companies to install ERP systems, the systematics of ERP and the technical and modüler structure of ERP is given. The effective and productive operating of ERP systems depends on the success of installation and application phases. In Chapter 4, the installation and application rotation, the evaluation of ERP applications are explained and a case study of ERP installation and applications in a company is mentioned. Chapter 5 gives information about the ERP software market in Turkey and the whole world. The local and worlwide ERP system solution providers are explained by also referring to the growing competition in the market. The changes and the tendencies in ERP market is studied. In the end of Chapter 5, the history and the product range of SAP, which is an ERP solution provider company, is examined and the important modules of one of the most preferred ERP softwares SAP R/3 introduced generally. xviChapter 6 lays out the structure of sales and distribution module of the SAP R/3 software and main data used and basic functions of the module are explained in detail. Since the study includes an ERP application in retail sector in Chapter 8, logistics and retail issues have been detailed in the preceeding Chapter 7. In Chapter 8, a well known marketing company in retail sector, Linens Pazarlama A.Ş., is analyzed; sales and distribution module of SAP R/3 software, which is used for managing the sales and distribution activities, organization structures and processes of sales and distribution are explained in detail with the support of screen shots. xvu