Epidermal büyüme faktörü'nün kornea endotel ve retina pigment epitelindeki etkileri
  1. Tez No: 31427
  2. Yazar: M. KAMİL BİLGİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
44 VI - ÖZET : Fare Submandibuler bezinden elde edilmiş olan Epidermal Büyüme Faktörü, birçok epidermal ve nonep i dermal dokuda -pro lif erat if etki yapabi lmektedir. Epidermal Büyüme Faktörü' mim özellikle kornea endotel ve epiteli üzerindeki etkileri, günümüze kadar yoğun olarak araştırılmış ve bu iki dokuda da yara iyileşmesini artırdığı ve mitojenik etki yaptığı bi İdiri İmi ştir. Bu çalışmanın ilk aşamasında kornea saklarca solüsyonlarına belirli dozlarda eklenen Epidermal Büyüme Faktörü' nün kornea endotel ine olan etkisi faz kontrast mikroskobunda incelenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise kornea endotel i gibi nöroektodermal kökenli bir başka hücre tabakası olan retina pigment epitel tabakasının Epidermal Büyüme Faktörü' ne verdiği cevaplar in-vivo ortamda ve elektron mikroskobik düzeyde incelenmiştir. Epidermal Büyüme Faktörü eklenen kornea saklama, solüsyonlarında 24 saat bekletilen kobay kornealarının endotel hücre çekirdeklerinde çentiklenmeler ve yer yer binükleer hücreler izlenirken, aynı ortamda 96 saat bekletilen kornea endotel hücrelerinin bloklar halinde koptukları ve vi tali teler ini kaybettikleri görülmüştür.45 İntravitreal enjeksiyon sonrasında kobay retina pigment epitel tabakası elektron mikroskobik olarak değerlendirilmiş.. Ye bu tabakada doza bağımlı olarak göreceli bir artış gösteren ikinci sıra hücreler açığa çıkmıştır. Bu hücrelerin ultra s trük türel incelemesinde retina pigment epitel hücrelerine benzerliklerinin ve farklılıklarının o 1 duğu göz 1 enmi ş t i r. Bu bulgular Epidermal Büyüme Faktörü* nün nöroektodermal orijinli bu iki hücre tabakasında proliferatif etki yaptığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
46 YI I -SUMMARY: Epidermal Growth Factor obtained from the submandibular gland of mouse has proliferative effect on many epidermal and nonepidermal tissues. The effect of the epidermal growth factor especially on the endothelium and the epithelium of the cornea has been intensively investigated and the mitogenic effect of these tissues with rapid wound healing has been reported. At the first step of this study, Epidermal Growth Factor added to the cornea storage solutions at certain amounts and its effect on the cornea endothelium has been observed by using the phase contrast microscopy. The response of the retina pigment epithelium to the Epidermal Growth Factor having the neuroectodermal origine like the corneal endothelium has been detected in vivo under the electron microscopy at the second step of this study. The nuclear notching and occasionally the binuclear corneal endothelial cells of the guinea pigs have been observed after the 24 hours of the incubation with Epidermal Growth Factor, and the vitality loss with the cleavage of the endothelial cells like blocks has been seen after the 96 hours of the incubation.47 Retina pigment epithelium of the guinea pigs after the intravitreal injection of the Epidermal Growth Factor has been observed under the electron microscopy and the increase in the number of the retina, pigment epithelium cells as a second layet tes been detected. The ultra s true tural examination of the second layer cell relieves the similarities and the differences from the retina pigment epithelium. These findings put forward the proliferative effects of the Epidermal Growth Factor on the neuroectodermal original corneal endothelial and the retina pigment epithelial cells.