Behçet hastalığında interlökin-36 beta, interlökin-36 gama, interlökin-36 reseptör antagonisti düzeylerinin incelenmesi
Analysis of interleukin 36 beta, interleukin 36 gama, interleukin 36 receptor antagonist levels in patients with behçet's disease
  1. Tez No: 788744
  2. Yazar: BETÜL KÖKSÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sistemik. bir. vaskülit olan Behçet. hastalığı, tekrarlayan oral aft, genital ülser, üveit, artrit, arteryel tutulum, gastrointestinal, nörolojik belirtilerle ortaya çıkabilir. Genetik, çevresel, enfeksiyöz, immünolojik faktörlerin etyolojisinde rol oynadığı bilinmektedir. IL-36, IL-1 süper. ailesinin bir üyesi olup ekspresyonu keratinositlerde, T hücrelerinde, bağırsak ve akciğerde gerçekleşir. IL-36, proinflamatuvar ve antienflamatuvar sitokinlerin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada Behçet hastalığının etyopatogenezinde IL-36'nın rolünü araştırmak amacıyla IL-36 reseptör antagonisti, IL-36β ve IL-36γ düzeyleri çalışıldı. 15.03.2022 ile 15.09.2022 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Ana Bilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı'nda takip edilen 76 Behçet hastası ve 76 sağlıklı kontrol grubu gönüllü olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde, Uluslararası Behçet Hastalığı Tanı ve Sınıflandırma Kriterleri (ICBD)'ne göre Behçet tanısı alan hastalar alınmıştır. Hasta ve kontrol grubunda aktif enfeksiyon bulgularının olmamasına dikkat edilmiştir. Behçet hastası grubunda 43 kadın (%56,6), 33 erkek (%43,4) bulunmakta olup sağlıklı kontrol grubunda 39 kadın (%51,3), 37 erkek (%48,7) bulunmaktaydı. Behçet hastalarında ortalama yaş 36,7; sağlıklı kontrol grubunda ortalama yaş 38,4 olarak saptanmıştır. IL-36 β düzeyleri hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna kıyasla düşük seviyelerde olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (U=2185,0; p0.05). İstatistiksel değerlendirmede anlamlı olmasa da çalışmamızdaki hasta grubunda IL-36 γ düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna kıyasla düşük saptanmıştır. Hasta grubunda klinik pozitif bulguları içerisinde de istatistiksel olarak. karşılaştırma yapılmıştır. Eritema nodozum olanlarda.
Özet (Çeviri)
A systemic vasculitis, Behçet's disease can manifest itself with repetitive oral aphthae, arthritis, arterial involvement along with gastrointestinal and neurological symptoms. Its etiology is known to involve a combination of genetic, environmental, infectious, and immunological factors. IL-36 belongs to the IL-1 superfamily and is expressed in various tissues such as keratinocytes, T cells, the gastrointestinal system and lungs. IL-36 plays a role in the regulation of proinflammatory and anti-inflammatory cytokines. In this study, we have analyzed IL-36 receptor antagonist, IL-36β and IL-36γ levels to assess the potential involvement of IL-36 in the etiopathogenesis of Behçet's disease. 76 Behçet's disease patients and 76 healthy control group volunteers were included in the study, having been followed up in the Rheumatology Department of Sivas Cumhuriyet University between the dates of March 15 and September 15, 2022. Patients of 18 years and over and diagnosed with Behçet's Disease according to the ICBD (international criteria for Behçet's disease) were included in the study. We have paid attention to the absence of active infection symptoms in the patient and control groups. There were 43 female patients (56.6%) and 33 male patients (43.4%) in the patient group while the control group consisted of 39 females (51.3%) and 37 males (48.7%). The age average in the Behçet's patients was 36.7 and that of healthy control group was 38.4. According to statistical analysis, the patient group had significantly lower levels of IL-36β compared to the healthy control group (U=2185,0; p0.05). Although the difference was not significant according to the statistical analysis, IL-36γ levels were lower in the patient group in the study. Clinical positive findings in the patient group were also statistically compared.