Dona Perfecta romanında kadın karakterler aracılığıyla 19. yüzyıl kadınına bakış
View on the woman of 19. century through the woman characters of Dona Perfecta
- Tez No: 314283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFAEL CARPİNTERO ORTEGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tez çalışmamızda İspanyol edebiyatının önemli realist yazarlarından Benito Pérez Galdós'un Doña Perfecta isimli romanındaki kadın karakterler vasıtasıyla 19. yüzyılda dünyada kadının konumunu, yazarımız Galdós'un tezi olan dinin fanatiklik boyutuna ulaştığında toplum ve özellikle kadın üzerinde yaratabileceği tahribatı, Menéndez Pidal'ın ifade ettiği gibi, eserde ?geçmişle, geleceğin; özgürlük ile gelenekçiliğin nasıl savaştığını? görmeyi amaçladık.Çalışmamızın ilk bölümünde; romanın geçtiği yüzyılda kadının dünyadaki konumuna ışık tutmak amacıyla 19. yüzyılda kadının dünyadaki yeri; sonrasında incelediğimiz romanın İspanya'da geçmesinden ötürü bu dönemde İspanya'da kadının yeri detaylı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, yazarımız Benito Pérez Galdós'un hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi verilmiş, akabinde romanda işlenilen konular, kullanılan teknikler ve romanın dil ve üslubu üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın son bölümünde ise; romanın merkezinde bulunan başta esere adını veren Doña Perfecta ve diğer kadın karakterlerimiz incelenerek çalışmamız sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to study the position of women through the woman characters in Doña Perfecta by Benito Pérez Gald?s. Within this frame work, it focuses on the distraction caused by the fanaticism both on woman disclosing the thesis of Galdós and on how, as Menéndez Pidal states, the past and the future, freedom and tradition struggle in the book.In the first section, the focus is on the woman?s position in the whole world in the 19th century, and then the position of the woman in Spain was abstracted in detail since the novel takes place in Spain. In the second section, the biography and the literature personality of Benito Pérez Gald?s was analyzed, followed by detailed examination of the topics, techniques, language and the style of the novel.In the last section; the main character of the novel Doña Perfecta and the other woman characters were studied.