Spagetti el bileği yaralanmalı hastalarda fonksiyonel ve psikiyatrik değerlendirme
Functional and Psychiatric
  1. Tez No: 314301
  2. Yazar: GÜLŞAH USLU YUNUSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ORTAK, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
El bilek yaralanmaları plastik cerrahinin sık karşılaşılan yaralanmalarındandır. El bileği yaralanmalarının sonucu, kesik yapıların çokluğu ve sinir hasarına bağlı olarak hareket kısıtlılığından sakatlığa uzanan aralıkta görülebilmektedir.Amaç: Kliniğimize tedavileri yapılan spagetti bileği yaralanmalı hastaların fonksiyonel sonuçları ile hastanın bu travma sonrasında günlük yaşam aktivitelerinde yeterliliği, fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan bu travmadan ne kadar etkilendiği, işe geri dönüş durumu, memnuniyet düzeyi, fonksiyonel yetersizliğin yol açmış olabileceği anksiyete ve depresyon düzeyleri ve travma sonrası stres bozukluğu semptomlarının varlığı, bu sorunla başa çıkma yöntemleri ve başa çıkma düzeyinin belirlenmesi ve borderline kişilik bozukluğu ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2006 ? 2012 tarihleri arasında spagetti bileği tanısı konulan ve opere edilen 30 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. 14-60 yaş aralığında, okur yazar, mental yetersizliği bulunmayan ve daha önce psikiyatrik hastalık tanısı almamış hastalar irdelendi. Hastalara ayrıntılı el muayenesi yapıldı. Sinir kesisi olanlarda SWM monoflaman testi ve iki nokta diskriminasyon testi uygulandı. Hastalar sosyodemografik bilgi formu, omuz, kol, el sorunları anketi (DASH), kısa-form 36 (SF-36), hastane anksiyete-depresyon ölçeği (HAD), başa çıkma ölçeği (COPE), travma sonrası stres bozukluğu ölçeği (TSSB-Ö), borderline kişilik envanteri (BKE) ile değerlendirildi.Bulgular: DASH skoru ile SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin alt parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. DASH anketi sonuçlarıyla depresyon ölçeği sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulundu( p=0.04).
Özet (Çeviri)
Volar wrist injuries are considered to be one of the most frequent injuries of the plastic surgery. Because the volar wrist includes numerous unique structures, an injury may result with tremendous disability.The aim of the study: Functional outcomes of patients with spaghetti wrist injuries have been treated at our clinic with the adequacy of the patient's activities of daily living after this trauma, physical, social, and psychological trauma, how it influenced return to work status, level of satisfaction, anxiety and depression levels of functional impairment and trauma may have caused the presence of post-traumatic stress disorder symptoms, and coping strategies to cope with this problem, determine the level and aimed to show the relationship between borderline personality disorder.Method: 30 patients with spaghetti wrist who diagnosed and operated between 2006 - 2012 in our clinic were evaluated retrospectively. The patients who are between 14-60 years old, literate, without lack of mental deficiency and were not diagnosed with psychiatric illness evaluated. Detailed hand examination were done. SWM monofilament testing and two-point discrimination test was performed. Sociodemographic information form, shoulder, arm, hand disabilities questionnaire (DASH), short-form 36 (SF-36), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), coping scale (COPE), the scale of post-traumatic stress disorder (PTSD), borderline personality inventory (BPI) were evaluated.Results: DASH score and the SF-36 quality of life scale were statistically significant relationships between the parameters. Statistically significant difference were found between the DASH score and depression scale (p = 0.04).