Anormal semen parametreleri olan erkeklerde semen analizi ve semende mast hücresi ile lökositin sperm hareketliliği ve morfolojisi üzerine etkileri.
Effects on seminal mast cells and leucocytes on the sperm motility and morphology in men with abnormal semen parameters.
  1. Tez No: 314313
  2. Yazar: ASLI GÖKDEMİR TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DAĞDEVİREN, YRD. DOÇ. DR. KANAT GÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnfertilite, evli çiftlerin düzenli cinsel yaşamlarını sürdürmelerine ve doğum kontrolü uygulamamalarına rağmen, en az bir yıllık süre içinde çocuk sahibi olamama durumudur. Erkekte, fertilizasyon potansiyellerinin göstergelerinden biri semen analizidir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO, 1999) göre yapılan standart semen analizleri spermlerin sayısı, hareketliliği ve morfolojiyi kapsar.Ankara Üniversitesi Androloji Kliniğine basvuran toplam 95 olgu çalışma kapsamına alındı. Çalışmamızda, Teratoozoospermi (n=16), Astenoteratozoospermi (n=23), Oligoastenoteratozoospermi (n=30) ve Azospermi (n=26) gruplarının semendeki mast hücresi ve lökositler ile olası ilişkisini göstermeyi amaçladık. Mast hücresi ve lökosit varlığı Toluidin mavisi ve Giemsa boyaları kullanılarak yapıldı. Semende lökositi gözlemlemek için 2 preparat Wright boyasıyla, mast hücrelerini gözlemlemek için ise 1 preparat Toluidin Blue ile boyandı.Gruplar mast hücresi varlığı bakımından incelendiğinde; 4 grup birbirinden farklı bulundu (p=0.002). Burada farkı yaratanın azospermi grubu olduğu gözlendi. Azospermi grubu analizden çıkarılıp analiz yenilendiğinde kalan 3 grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı.Gruplar lökosit varlığı bakımından incelendiğinde; gruplar arasındaki fark anlamlı bulundu (p=0.048). Yine aynı şekilde buradaki farkı yaratanın azospermi grubu olduğu gözlendi.Yapılan araştırmalar semendeki mast hücrelerinin ve lökositlerin varlığının veya yokluğunun sperm motilitesi, sayısı ve morfolojisini etkileyip etkilemediği üzerine farklı görüşler bildirmektedirler. Çalışmamızda teratozoospermi, astenoteratozoospermi ve oligoastenoteratozoospermi gruplarında mast hücresi ve lökosit varlığı/yokluğu, baş, boyun, kuyruk ve çoklu anomali açısından karşılaştırıldığında üç grupta mast hücresi ve lökosit varlığı/yokluğunun anlamlı bir fark oluşturmadığını gözlemledik.Sonuç olarak semendeki mast ve lökosit hücresinin varlığının/yokluğunun sperm kalitesini (morfoloji, sayı ve motilite vb.) etkileyip etkilemediğini saptamak amacıyla daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Infertility is the failure in acquiring pregnancy despite the couples having sexual intercourse regularly in one year. Semen analysis is one of the fertilization potential indicators in men. According to World Health Organization (WHO: 1999), standard semen analysis contains sperm count, sperm motility and sperm morphology.Ninety-five patients with sperm motility disorders who were admitted to Ankara University Andrology Clinic were included in the study. This work aimed to assess the possible association between the presence of seminal mast cells, leukocytes and Teratozoospermia(n=16),Asthenoteratozoospermia(n=23) Oligoasthenoteratozoospermia (n=30), Azospermia (n=26).Two smear slides were prepared for each semen sample to be stained with wright to detect leukocytes and one smear slide was prepared to be stained with toluidine blue to detect mast cells.Groups were examined for the presence of mast cells; four groups found to be different from each other (p = 0.002). Here, it was observed that the azoospermia caused the difference. When the Azoospermia group was excluded from the analysis there was no significant difference among the 3 groups.When the groups were examined for the presence of leukocytes, no significant difference between groups (p = 0.048) were found. Again, it was observed that the azoospermia group was the cause of difference.The studies made state various opinions on the report about mast cells and leukocytes in the presence or absence of seminal studies of sperm motility, and morphology. In our study, we haven?t observed a significant difference when three groups; Teratozoospermia, Astenoteratozoospermi, Oligoastenoteratozoospermi were compared in terms of the presence of mast cells and leukocyte-absence of the head, neck, tail, and multiple anomalies.As a result, more detailed studies are required to determine how mast cell presence or absence affect sperm quality (regarding the parameters morphology, count, motility,etc.)