Kömür işçisi pnömokonyozu tanısı alan işçilerde solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory functions among workers diagnosed with coal workers? pneumoconiosis
- Tez No: 314315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH NİYAZİ AYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Geriye dönük olarak kesitsel tipte planlanan çalışmanın amacı, 2008 yılında Zonguldak Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne başvurarak kömür işçisi pnömokonyozu tanısı alan hastaların solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesidir.Araştırmanın evreni 1971 yılı ve sonrasında çalışmaya başlayan, 2008 yılında Zonguldak Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne başvurarak kömür işçisi pnömokonyozu tanısı alan 469 işçiye ait hasta dosyalarından oluşmaktadır. Söz konusu dosyalardan, Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne gönderilen ve araştırmanın yapıldığı 2010 yılında henüz iadesi yapılmamış 12 işçiye ait dosya araştırma dışında bırakılmış, geriye kalan 457 hasta dosyasının tümüne örnekleme yapılmadan ulaşılması planlanmış ve tümüne ulaşılmıştır. Ortalama değerler ?aritmetik ortalama±standart sapma? şeklinde gösterilmiş, gruplar arası değerlendirmelerde Ki-kare testi, ANOVA varyans analizi, bağımsız gruplarda t testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmış, analiz sonuçları %95 güven aralığında değerlendirilmiştir.İşçilerin yeraltında çalıştığı gün ile üç solunumsal değişken (FEV1, FVC, FEV1/FVC) arasında anlamlı ilişki tespit edilememişken, işçilerin yaşı ile FEV1(r=-0.341, p=0.001) ve FVC (r=-0.324, p=0.001) değerleri arasında orta düzeyde ve ters yönde, işçilerin yaşı ile FEV1/FVC (r=-0.122, p=0.009) değerleri arasında ise zayıf ve ters yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmış, tüberküloz öyküsü ve sigara içme durumunun solunum işlevlerini etkilemediği gözlenmiştir.Solunum işlevlerinin değerlendirilmesi mesleki akciğer hastalıklarının tanı sürecinde önemli bir destekleyici değerlendirme olarak dikkate alınmalıdır. Toz maruziyetinin önlenmesine yönelik iş güvenliği önlemlerinin özenle uygulanması ve maruziyetin neden olacağı solunumsal işlev kaybının düzenli olarak izlenmesi kömür işçisi pnömokonyozu olgularının önlenmesi ve kontrolünde yaşamsal öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective and cross-sectional study is to evaluate the respiratory function tests among coal mine workers who applied to Zonguldak Uzunmehmet Chest and Occupational Diseases Hospital in 2008 and diagnosed with coal workers? pneumoconiosis.Study sample includes hospital records of 469 coal mine workers who started working in 1971 and after, applied to Zonguldak Uzunmehmet Chest and Occupational Diseases Hospital in 2008 and diagnosed with coal workers? pneumoconiosis. In this study, hospital records of 12 workers, which were forwarded to Ankara Occupational Diseases Hospital and not taken back, were excluded, the rest of 457 records and files of patients are planned to be reached without sampling and all of them are succeeded to be avaliable. The data was analysed with SPSS for Windows, mean values were shown as ?arithmetical mean±standart deviation, Chi-square test, ANOVA, independent samples t test and pearson correlation analysis were used for comparisons of groups and result of analysis were eveluated within 95% confidence interval.While the significant correlation was not determined between underground working day of workers and three respiratory parameters (FEV1, FVC, FEV1/FVC), negative and middle significant correlation between age of worker and FEV1 (r=-0.341, p=0.001), negative and middle significant correlation between age of worker and FVC (r=-0.324, p=0.001), negative and poor significant correlation between age of worker and FEV1/FVC (r=-0.122, p=0.009,) were recorded. It was observed that respiratory function was not effected by tuberculosis history and smoking status.Evaluation of respiratory functions must be considered as an important collateral assessment in diagnosis of occupational lung diseases. Occupational safety practice about prevention and control of dust exposure and periodical follow up of respiratory functions have a vital importance for prevention and control of coal workers? pneumociniosis.