Tip 1 diabetes mellitus'ta gözlenen kronik komplikasyonlarda annexin ıı ve annexin v proteinlerinin rolleri
The role of annexin ii and annexin v proteins in thrombotic complications occured in type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 314374
- Danışmanlar: PROF. SERPİL NEBİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tip 1 Diabetes Mellitus (T1DM), insülin yokluğu ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. T1DM'nin en yaygın komplikasyonlarından biri vasküler tromboz gelişimidir. Annexin protein ailesi içinde, özellikle Annexin II ve Annexin V proteinlerinin antikoagülan aktivite gösterdikleri bilinmektedir. Çeşitli otoimmün hastalıklarda bu proteinlere karşı otoimmün antikorlar geliştiği ve bu otoantikorların tromboz gelişimi ile ilişkili olabilecekleri gösterilmiştir. Bu çalışmada, otoimmün T1DM'de, AnxII ve AnxV proteinleri ve bunlara karşı otoimmün antikorların varlığının saptanması ve bunların tromboz gelişimi ile ilgisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada T1DM tanısı almış 125 gönüllü, hasta grubunu, vasküler tromboz hikayesi bulunmayan 100 sağlıklı gönüllü ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Toplanan örneklerde, serum AnxV, AnxII, aAnxII, aAnxV ve aPT otoantikor düzeyleri ile HbA1c düzeyleri ve plateletlere AnxV bağlanma profilleri saptanmıştır. Ayrıca T1DM ve kontrol örneklerinde AnxII ve AnxV ekspresyon düzeyleri ile AnxV geninin 1C>T polimorfizm incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) is an autoimmune disease characterized with insuline deficiency. Vascular thrombosis is one of the most common complications of T1DM. It?s been known that, Annexin II and Annexin V proteins are members of Annexin family with anticoagulant functions. In many studies, the autoimmune antibodies against these proteins have been identified in several autoimmune diseases and paid attention to the relation between the autoantibodies and thrombosis event. In this study, we aimed to evaluate AnxII and AnxV proteins and the autoantibodies against these proteins and to investigate the relation between the autoantibodies and thrombosis event observed in autoimmune T1DM. 125 T1DM patient formed our patient group and 100 volunteers without history of thrombosis formed the control group. The levels of AnxII, AnxV proteins, aAnxII, aAnxV and aPT antibodies and HbA1c were determined in collected samples and the AnxV binding ratio to platelets were measured. Also, the expression levels of AnxII and AnxV proteins in control and T1DM groups and AnxV -1C>T polymorphism studies were performed within the study.