Farklı dişlenme periyotlarındaki çocuklarda vücut kitle indeksinin diş gelişim düzeyine etkisinin demirjian yaş tayin yöntemi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of body mass index on dental development level determined by demirjian age estimation method in children in different dentition method
- Tez No: 791594
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KILIÇARSLAN, DOÇ. DR. AKİF DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Diş Hekimliği, Forensic Medicine, Anthropology, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dişlerin gelişimi, insanlarda intrauterin hayatın 6. Haftasından itibaren başlayan bir süreçtir. Bu diş gelişimi süt dişlenme ve daimi dişlenme süreçleri için ayrı ayrı incelenmektedir. Özellikle pek çok ülkenin hukuk sistemi içerisinde biyolojik yaşın doğru tespiti, suç işleyen çocuklarda ceza düzeyini belirlemede önemli bir yer tutmaktadır. Dolayısıyla diğer yöntemlerde olduğu gibi dişlerin gelişim seviyelerinden de doğru yaş tayini yapılması adli bilimler açısından gereklidir. Farklı diş gelişim ölçümlerine dayanan ölçekler adli bilimler alanında sıklıkla kullanılmakla birlikte bu ölçeklere etki edebilecek parametrelerin ilişkisine dayalı çalışmalar son derece kısıtlıdır. Bu çalışmada erken ve geç karışık dişlenme dönemindeki bireylerin vücut kitle indeksi ile diş gelişimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve vücut kitle indeksindeki değişimlerin Demirjian yaş tayininin doğruluğuna etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran çocuk hastaların vücut kitle indeksi ile diş gelişimi arasındaki ilişki incelenecektir. Yaşları 6-12 arasında olan 281 çocuğun vücut kitle indeksi hesaplandıktan sonra, panoramik görüntüler üzerinden Demirjian yöntemi ile diş gelişim durumu değerlendirilmiştir. Sonrasında, elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Genel özet olarak Demirjian yaş tayin metodu, 6-9 yaş arası zayıf çocuklarda 9-12 yaş arası çocuklara göre daha iyi tahmin sonuçları vermekte iken, 9-12 yaş arası normal, fazla kilolu ve obez çocuklarda ise 6-9 yaş arası çocuklara göre daha iyi tahmin sonuçları verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of teeth is a process that starts from the 6th week of intraurterin life in humans. This tooth development is examined both primary dentition and permanent dentition periods. In particular, the correct determination of biological age in the legal systems of many countries has an important place in determining the level of punishment for children who commit crimes. Therefore, as in other methods, acuurate age determination from the development levels of the teeth is necessary in terms of forensic sciences. Although scales based on different tooth develompment measurements are frequently used in the field of forensic sciences, studies based on the relationship of parameters that can affect these scales are extremely limited. The aim of the study is to determine the relationship between body mass index(BMI) and tooth development in children in early and late mixed dentition and to evaluate the effect of changes BMI on the determination of age estimation. The relationship between BMI and tooth development of pediatric patients who applied to Ankara University Faculty of Dentistry, Departmen of Pedodontics have been examined. After determining BMI of 281 children aged 6 to 12 years, dental age has been determining using the Demirjian method on panoramic radiographic images. Afterwards, the obtained data has been subjected to statictical analysis. In a general summary, age calculated according to Demirjian gives better estimation results for underweight children aged 6-9 years compared to children aged 9-12, whereas normal, overweight and obese children aged 9-12 are children aged 6-9 gives better predictive results than.