Circulus arteriosus cerebri (Willis poligonu) anatomisi; kranial bilgisayarlı tomografi anjiografi ile klinik olarak değerlendirilmesi
The anatomy of circulus arteriosus cerebri (Willis polygon); clinical evaluation with cranial computed tomography angiography
  1. Tez No: 314384
  2. Yazar: AYŞE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN UZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Circulus arteriosus cerebri, 1664 yılında Thomas Willis tarafından tanımlanmıştır. Fonksiyonu, beyni iskemiden korumak olan Willis poligonu, arteryel bir çokgendir. Bu çalışmada amaç, kadavrada ve Kranial Bilgisayarlı Tomografi Anjiografi'de erişkin Türk toplumuna ait Willis poligonunun yapısal özelliklerinin belirlenmesi, varyasyonların tespit edilmesi, bu yapıya katılan arterlerin çap ve uzunluklarının ölçülmesidir. Çalışmada 2 grup yer almıştır. Willis poligonu, Grup 1'de, otopsilerden alınan 100 erişkin taze insan beyni üzerinde, Grup 2'de 100 adet erişkin Kranial Bilgisayarlı Tomografi Anjiografi'de değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; Grup 1'de %91, Grup 2'de ise %71 oranında Willis poligonunu oluşturan arterlerin tümü anatomik olarak görülmüştür. Hipoplazik arterlerin olmadığı tipik yapı ise, Grup 1'de %8, Grup 2'de %28 olarak elde edilmiştir. Aplazi bulunan atipik Willis poligonu, Grup 1'de %9, Grup 2'de %29 örnekte bulunmuştur. Grup 1'de örneklerin %87'sinde yetişkin, %9'unda fetal ve %4'ünde transizyonel konfigürasyon tespit edilmiştir. Grup 2'de, %82 yetişkin, %17 fetal ve %1 transizyonel konfigürasyon bulunmuştur. Willis poligonu varyasyonları literatür ile uyumlu olarak her iki grupta da poligonun posterior bölümünde daha sık bulunmuştur. Hipoplazi, en fazla görülen varyasyon olarak tespit edilmiştir ve en fazla AComP'da bulunmaktadır (Grup 1'de %85, Grup 2'de %32). Hipoplaziden sonra ikinci sıklıkta görülen varyasyon olan aplazide yine en sık AComP'da bulunmuştur (Grup 1'de %5, Grup 2'de %22). AComP hipoplazisi literatüre göre yüksek, P1 hipoplazisi ise düşük olarak bulunmuştur. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgulara göre, Bilgisayarlı Tomografi Anjiografi'nin klinikte vasküler yapıyı göstermek için kullanılan iyi bir inceleme yöntemi olmasına rağmen bazı damarlarının görüntülenmesindeki teknik zorlulukları nedeniyle, kadavra çalışmalarının, tıkayıcı serebrovasküler hastalıkların değerlendirilmesi ile anevrizma ve bypass cerrahisi gibi girişimlerde önemini koruduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Circulus arteriosus cerebri was described by Thomas Willis in 1664. Willis Polygon, of which function is to protect the brain ischemia, is an arterial polygon. The aim of this study is to define structural characteristics of the Willus polygon belonging to the Turkish adult population, variations and arteries involved in the measurement of diameters and lengths on cadavers and cranial computed tomography angiography. Two groups took place in the study. Willis polygon was evaluated in 100 adult fresh human brain obtained from autopsies in the Group 1 and in 100 adult cranial computed tomography angiography in Group 2. As a result, all arteries forming the Willis polygon as 91% in Group 1 and as 71% in Group 2 were anatomically seen. The typical structure in which hypoplasia arteries is not involved was obtained as 8% in Group 1 and 28% in Group 2. The atypical Willis polygon with aplasia was seen as 9% in Group 1 and 29% in Group 2. In Group 1, 87% of adult, 9% fetal, and 4% transitional configuration in the samples were detected. In Group 2, 82% adult, 17% fetal, and 1% transitional configuration were found. The variations of the Circle of Willis in both groups were more common in the posterior portion. Hypoplasia was found to be the most common variation and seen maximum in AComP (85% in Group 1, 32% in Group 2). Aplasia was found as the second most common variation after hypoplasia and again the most common in AComP (5% in Group 1, 22% in Group 2). According to the literature, hypoplasia of AComP was high and hypoplasia of P1 was low. According to the findings obtained in this study, although computed tomography angiography is useful clinical method for demonstrating the vascular structure, because of technical difficulties for imaging of some vessels, cadaver studies is still important for evaluation of occlusive cerebrovascular disease and procedures such as bypass surgery, aneurysm.