Circulus arteriosus cerebrinin (Willis poligonu) varyasyonları
- Tez No: 9861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
7. ÖZET 32 insan kadavrası beyni üzerinde yapmış olduğumuz çalışmada, Circulus Arteriosus Cerebri 'nin (Willis Poligonu) varyasyonlarını araş tırarak, bu konuda yapılan çalışmalara katkıda bulunmayı amaçladık. 24/32 oranında bulduğumuz varyasyonlar, arterlerde görülen çap ve boy farkları yanında, nadir bulunan varyasyonları da içermektedir. Bun lar; A. cerebri anterior'un birden fazla olması, A.communicans anterior- un bulunmayışı veya birden fazla olması, A. cerebri media'nm çift olma sı, A.communicans posterior'un bulunmayışı veya çift olması, A. cerebri posterior'un A.carotis interna'dan origin alması veya çift olması şek- lindedirler.58 Çalışmamızda bu varyasyonların bulunma sıklığı, literatür bilgi leriyle karşılaştırmalı olarak sunuldu. Damar varyasyonları, kongenital varyasyonlar içinde önemli bir yer tutmaktadır. Beyin arterlerinin varyasyonlarını inceleyen bazı araştırmacılara göre, Willis poligonu 'nda bulunan varyasyonların, beyni besleyen kanın basıncında değişikliklere neden olabileceği, bunun sonu cunda beyin fonksiyonlarının etkilenebileceği sanılmaktadır ( 3). Biz de bu fikre katılarak, çalışmamızın bu konuda yapılmış olan araştırmalara katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY We investigated the anatomical variations of cir cuius arteriosus cerebri (circle of Willis), in 32 human brain specimens from cadavers and wanted to contribute to the research on this field. The variations, which were found as 24/32, included not only the differentiation in diameters and length of the arteries, but also some rare ones such as multiple A. cerebri anterior, absent or multiple A. communicans anterior, double A. cerebri media, absent or double A. communicans posterior, A. cerebri posterior originating from A.carotis interna or double A. cerebri posterior. We expressed the frequency of these variations by comparing with the relevant literature.Vasculer variations are of great importance among other congenital variations. Some investigators believe that the variations in the circle of Willis may influence the brain function since these may cause dif ferences in the pressure of blood, that supplies the brain(3). Having agreed with this hypothesis, we believe that our research may contribute to the current knowledge in this area.