Kronik hastalığa sahip çocuk-ergen ve ebeveynlerinin yaşam kalitesi algıları
The quality of life in chronic disease: perceptions of children-adolescents and parents
  1. Tez No: 314386
  2. Yazar: TUFAN ASLI SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kronik hastalık ve tedavisi, bireyin ve ailelerinin yaşam tarzında değişikliklere neden olan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir faktördür. Yaşam kalitesi, hastanın fiziksel, duygusal, mental ve sosyal davranışlar bakımından iyilik halini kapsayan çok boyutlu bir kavram olup, bir hastalığın ve tedavisinin yarattığı etkilerin hasta tarafından algılanışı olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda araştırma, kronik hastalığa sahip çocuk-ergen ve ebeveynlerin yaşam kalitesi algılarını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı türde yapılmıştır.Araştırma Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde Ekim 2011 ve Şubat 2012 ayları arasında pediatri polikliniği ve pediatri kliniğine yatan kronik hastalığa sahip çocuk-ergen ve ebeveynleri oluşturmuş olup, çalışmaya katılmayı kabul eden ve iletişime geçebilen 71 kişinin katılımı ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (8-12 yaş ve 13-18 yaş) ve Başa Çıkma Yolları Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 17.0 paket programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, varyans analizi ve pearson korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir.Araştırmada çocuk-ergenlerin % 38'i (n:27) kızlardan, % 62'si (n:44) ise erkeklerden oluşmaktadır. Çocuk-ergenin yaş ortalaması 12,89±3,25 olarak, ebeveynlerin yaş ortalaması 37,39±6,24 olarak bulunmuştur. Ebeveynlerden toplanan verilerin % 88,72' si (n:63) anneler tarafından değerlendirilmiştir. Hastalık grubu olarak en fazla böbrek hastalıkları % 45 (n:32) oluşturmuş olup, hastalık tanısını çoğunlukla 0-2 yaş bebeklik döneminde %29,2 (n:20) almışlardır. Ölçekten aldıkları toplam puan ortalaması çocukların 55,27±20,03, ergenlerin 58,90±22,19 olarak bulunmuştur. Çocuk ve ergen arasında yaşam kalitesi algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Ölçek alt boyutlarında ise hem çocuk hem de ergen grupta sadece sosyal işlevsellik alanı puanı (69,87) diğer alt gruplara göre yüksek olarak bulunmuştur. Çocuk-ergen ebeveynlerinin ölçek toplam puanı ise 50,88±17,63 olarak bulunmuş ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Chronic disease and its treatment, which cause changes in the lifestyle of the individual and their families is a factor affecting the quality of life. Health related quality of life is defined as a multidimensional concept involving physical, emotional, mental and social well being as well as perception of the effects caused by disease and its treatment. This descriptive research is aimed to evaluate quality of life perceptions of children-adolescents with chronic diseases and their parents?.The reseaarch data were collected from the children-adolescents who have chronic diseases aged 8-18 years old and their parents by face to face interviews with 71 patients, recieving either outpatient or inpatient treatment in Başkent University Ankara Hospital were included in our study during the period September 2011 and February 2012. Data were gathered by using the ?Personel Information Form?,“Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) 4.0 TM, Generic Core Scale”for children-adolescents and parents and“Ways of Coping Inventory (WCI)”for the parents. The data analysis were carried out with SPSS 17.0 by using number, percentage, mean, standard deviation, student t test, variance analysis and pearson correlate.38% (n:27) of the children-adolescents were girls and 62% (n:44) of the children-adolescents were boys. They were aged mean 12,89±3,25 and their parents? aged mean were 37,39±6,24. 88,71 % (n:63) datas were interpreted from mothers. 45% (n:32) of the participant children-adolescents were diagnosed with kidney illness and they have diagnosed in infancy (0-2 aged). The mean Toplam score taken from the scale of children (8-12 aged) have 55,27±20,03, adolescents (13-18 aged) have 58,90±22,19 but was not statistically significant (p>0,05). Social subtest mean scores (69,87) of children-adolescents were meaningful higher than other subtests. The mean Toplam score taken from the scale of parents have 50,88±17,63 but was not statistically significant (p>0,05).